Łódź daje na filmy i seriale | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =

Łódź daje na filmy i seriale

Do 26 kwietnia trwa nabór wniosków o dofinansowanie produkcji audiowizualnych z Łódzkiego Funduszu Filmowego. Tegoroczny budżet wynosi 1,5 mln zł. Po raz pierwszy o dofinansowanie mogą ubiegać się także seriale fabularne.
Ogłoszona przez EC1 Łódź - Miasto Kultury 14. edycja konkursu, podobnie jak w latach poprzednich, realizowana jest na zasadach koprodukcyjnych. Zgłaszane mogą być projekty filmów fabularnych pełnometrażowych (min. 70-minutowych), dokumentalnych i animowanych. Środki z funduszu mogą otrzymać także seriale fabularne. Dotyczy to produkcji obejmujących min. 5 odcinków w sezonie, o czasie trwania min. 25 minut każdy. Na listę wspieranych produkcji włączone zostały: serie, mini-serie, antologie, których dystrybucja odbywać się będzie w telewizji lub on-line. Wsparcie serialu mogą otrzymać zarówno nadawcy jak i producenci, posiadający udziały w prawach autorskich do utworu, umożliwiające jego późniejszą eksploatację.

Podstawowym kryterium udziału w konkursie jest powiązanie projektu z Łodzią lub województwem łódzkim poprzez osoby twórców, temat lub miejsce realizacji, a także wysokość kosztów produkcyjnych poniesionych w regionie. W przypadku seriali fabularnych warunkiem koniecznym do aplikowania jest realizacja minimum 5 dni zdjęciowych na terenie Łodzi oraz wydatkowanie w woj. łódzkim środków stanowiących równowartość min. 200% kwoty wkładu koprodukcyjnego EC1.

Dodatkowe możliwości rozliczenia części kosztów poniesionych w województwie łódzkim będą mieli producenci, którzy przedstawią plan zrównoważonej produkcji, czyli takiej, która respektuje zasady ochrony środowiska naturalnego. Tzw. green filming polega na takim organizowaniu pracy na planie filmowym, aby ograniczyć zużycie energii, emisję spalin, generowanie odpadów, stosować materiały przyjazne środowisku i prowadzić racjonalne zarządzanie śmieciami oraz stosować się do reguł recyklingu. Regulamin konkursu zawiera wytyczne ułatwiające wdrożenie przez wnioskodawców zasad „zielonego filmowania”.

Nabór wniosków trwa do 26 kwietnia 2021 r. do godziny 16. Dokumenty należy składać w siedzibie EC1 Łódź - Miasto Kultury, ul. Tuwima 46. Regulamin konkursu, formularz aplikacyjny oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.lodzfilmcommission.pl. Z inicjatywy Łódź Film Commission od tego roku nabór prowadzony będzie poprzez ujednolicony formularz aplikacyjny, który obowiązuje w sześciu regionalnych funduszach filmowych, zrzeszonych w Sekcji przy Krajowej Izbie Producentów Audiowizualnych. Producenci ubiegający się o środki z Łodzi, Śląska, Mazowsza, Krakowa, Podkarpacia oraz Warmii i Mazur będą mogli zaoszczędzić czas, energię, a proces aplikacyjny stanie się znacznie prostszy. Kolejne regiony planują wdrożenie dokumentu w najbliższym czasie.

Łódzki Fundusz Filmowy istnieje od 2007 roku. Podczas trzynastu lat działalności wsparł ponad 90 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Wśród nich są takie tytuły jak nominowane do Oscarów „W ciemności” Agnieszki Holland, „Ida” (laureat) oraz „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, czy ostatni film Andrzeja Wajdy „Powidoki”. Łódzkie koprodukcje święciły triumfy podczas zeszłorocznego 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dwa tytuły wsparte ze środków EC1 Łódź - Miasto Kultury - zdobyły w sumie aż 8 nagród, w tym najważniejsze: Złote Lwy dla „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego oraz Srebrne Lwy dla najnowszego filmu Magnusa von Horna „Sweat”.

Kategoria

Film