Łódzki ślad Hansa Klossa | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 7 =

Łódzki ślad Hansa Klossa

W Łodzi powstają zdjęcia do filmu dokumentalnego poświęconego Stanisławowi Mikulskiemu, znanemu przede wszystkim z roli Hansa Klossa w serialu „Stawka większa niż życie”. Reżyseruje Jarosław Antoszczyk.

W Łodzi powstają zdjęcia do filmu dokumentalnego poświęconego Stanisławowi Mikulskiemu, znanemu przede wszystkim z niezapomnianej roli Hansa Klossa w serialu „Stawka większa niż życie”. Reżyseruje Jarosław Antoszczyk.

 
Plan filmowy umieszczony został na ulicy Tramwajowej w Łodzi, w okolicach zajezdni, gdzie w roku 1966 kręcono sceny do filmu „Powrót na Ziemię”. Jego reżyser -  Stanisław Jędryka był gościem Jarosława Antoszczyka.  By łódzka ulica przerodziła się w plan zdjęciowy sprzed lat, został wypożyczony zabytkowy tramwaj, pochodzący z 1928 roku, taki sam, jak  ten z kluczowej sceny „Powrotu na Ziemię”. Zdaniem Antoszczyka taka sceneria sprawia, że rozmówcy chętniej otwierają się, opowiadając o kulisach swojej pracy. Stanisław Jędryka wspominał grającego główną rolę Stanisława Mikulskiego. Była to także rozmowa dwóch artystów o polskiej kinematografii i realiach życia codziennego lat sześćdziesiątych.
 
Podczas kręcenia filmu łodzianin Jarosław Antoszczyk wielokrotnie spotykał się ze Stanisławem Mikulskim (łodzianinem z urodzenia), także w mazurskiej posiadłości aktora. W opowieści o karierze  głównego bohatera znalazło się mnóstwo ciekawostek o polskich filmach i występujących w nich artystach. Poszczególne wątki są ilustrowane fotografiami z planów zdjęciowych, które często pochodzą z prywatnych archiwów aktorów i reżyserów.
 
Kilka tygodni temu kręcono w Łodzi sceny odnoszące się do głównej roli Mikulskiego w serialu „Samochodzik i templariusze”. O wspomnieniach z nim związanych i o kulisach kręcenia popularnego serialu opowiadali aktorzy Ewa Szykulska oraz Michał Szewczyk.
 
Filmowa opowieść o Stanisławie Mikulskim ma stać się piecioodcinkową serią dokumentalną zatytułowaną „Ikony srebrnego ekranu”. Jarosław Antoszczyk jest zarówno reżyserem, jak i producentem i to on ponosi koszty produkcji filmu. Autor przewiduje jeszcze nakręcenie scen z Beatą Tyszkiewicz (plan odbędzie się w Plichowicach), Tadeuszem Chmielewskim (plan w Warszawie) oraz z samym Stanisławem Mikulskim. Każda z rozmów będzie dotyczyła innego filmu, w którym zagrał Mikulski.
 
Film ma zostać wyemitowany z okazji 85. urodzin aktora w maju 2014 roku w telewizji (prawdopodobnie będzie to TVP - reżyser prowadzi rozmowy dotyczące sprzedaży filmu).