Wystawa w setną rocznicę urodzin Wojciecha Jerzego Hasa, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów, poświęcona jest dziełom, które na trwałe zapisały się w historii polskiego kina. Zaprasza Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.
Wojciech Jerzy Has, autor takich arcydzieł jak „Pętla”, „Jak być kochaną”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Lalka” czy „Sanatorium pod Klepsydrą”, był twórcą niezwykle wrażliwym na temat drogi – nie tylko tej fizycznej, lecz również duchowej i symbolicznej. Motyw podróży przenika jego filmy, nadając im ponadczasowy wymiar i budując uniwersalną opowieść o ludzkim losie. Ta właśnie idea stała się punktem wyjścia dla kuratorów wystawy.Multimedialna ekspozycja prowadzi przez biografię reżysera, kadry z jego filmów, zakulisowe opowieści i bogactwo artystycznych inspiracji. Zwiedzający zobaczą m.in. oryginalne kostiumy z „Rękopisu znalezionego w Saragossie” i „Lalki”, rekwizyty z planów filmowych, nagrody oraz projekty scenografii autorstwa Lidii i Jerzego Skarżyńskich. Ciekawostką będą książki dla dzieci zilustrowane własnoręcznie przez samego Hasa – to nieznany szerzej wątek jego twórczości.
Wystawie głównej towarzyszyć będzie prezentacja „Has na nowo”, w której znany grafik Andrzej Pągowski przedstawi współczesne interpretacje plakatów do filmów reżysera. To artystyczny hołd złożony przez jednego mistrza drugiemu – spotkanie klasyki z nowoczesnym spojrzeniem.
Wystawa dostępna będzie od 5 czerwca i potrwa do 17 sierpnia.
17 czerwca pokazany zostanie film Wojciecha Jerzego Hasa „Nieciekawa historia”. Seans będzie towarzyszył spotkaniu z prof. Małgorzatą Jakubowską, filmoznawczynią i autorką książki „Kryształy czasu. Kino Wojciecha Jerzego Hasa”.
Narodowe Centrum Kultury Filmowej
- 05-06-2025 - 17-08-2025
Kategoria
FilmAdres
ul. Targowa 1/3Kontakt
90-022 Łódźtel. 668 392 452