Se-ma-for Latin Express | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =

Se-ma-for Latin Express

Do Meksyku, Chile, Kolumbii, Argentyny i Brazylii trafią animatorzy studia i Se-ma-for Muzeum Animacji z warsztatami animacji poklatkowej dla profesjonalistów i młodzieży, wykładami i projekcjami klasyków polskiej animacji wyprodukowanych w Łodzi.
Działająca przy łódzkim studiu animacji Fundacja Filmowa Se-ma-for rozpoczyna kilkumiesięczny projekt „Se-ma-for Latin Express”  w pięciu krajach Ameryki Południowej. Do Meksyku, Chile, Kolumbii, Argentyny i Brazylii trafią animatorzy studia i Se-ma-for Muzeum Animacji z warsztatami animacji poklatkowej dla profesjonalistów i młodzieży, wykładami i projekcjami klasyków polskiej animacji wyprodukowanych w Łodzi. 

Już 29 kwietnia ekipa Se-ma-fora wyląduje w Meksyku, by tam wziąć udział w wydarzeniach festiwalu animacji Creativa. Pojawią się na nim przedstawiciele największych studiów animacji na świecie.
– Dorobek kilkudziesięciu lat istnienia Se-ma-fora będziemy prezentować obok gości ze studia Tima Burtona, Walta Disneya, Dream Works czy Warner Bros – tłumaczy Agnieszka Kowalewska-Skowron, koordynator projektu.

W każdym z pięciu krajów schemat spotkań będzie wyglądał podobnie. Wśród projekcji  animacji Se-ma-fora - „Historia, Mistrzowie i Młode Umysły” znajdzie się pięć godzinnych bloków tematycznych: „Początki”, „Klasycznie”, „Eksperymentalnie”, „Mistrzowie” i „Młody Se-ma-for”. Będzie to przekrój 66 lat twórczości „starego” i „nowego” Se-ma-fora – począwszy od pierwszej powojennej produkcji lalkowej w Polsce „Za Króla Krakusa” (1947 r.), poprzez dzieła Rybczyńskiego, Sturlisa, Szczechury, Schabenbecka aż po prawdziwie łódzkie „Miasto Płynie” Bruszewskiej i „On/Off” młodego Piotra Ludwika z 2013 roku.

Obok projekcji w programie znajdują się dwie formy warsztatów animacji poklatkowej – dla profesjonalistów oraz młodzieży. Warsztaty dla profesjonalistów poprowadzi Piotr Ficner - doświadczony animator na co dzień pracujący przy najnowszej produkcji studia Se-ma-for „Parauszek i Przyjaciele”. – Animacja poklatkowa w Ameryce Południowej nie ma tak długich tradycji jak u nas. Dominuje animacja plastelinowa, animacje lalkowe często nie są wykonywane przy użyciu profesjonalnych komponentów. Dlatego okazja do spotkania z animatorem z Polski jest przyjmowana z entuzjazmem – komentuje Kowalewska-Skowron.

Ciekawą formę przyjmą warsztaty dla młodzieży. Animacja poklatkowa – w tym przypadku wycinankowa posłuży tu do nauki historii i kultury słowiańskiej. Młodzi uczestnicy wspólnie z animatorką Se-ma-for Muzeum Animacji Justyną Radziej wykonają film w technice wycinankowej, będący adaptacją książki Magdaleny Mrozińskiej „Paskudki Słowiańskie”. W wyniku serii warsztatów w różnych krajach powstanie jedna animacja ilustrująca mitologię słowiańską widzianą okiem mieszkańców Ameryki Południowej; dodatkiem do niej będzie książka artystyczna zawierająca powstałe podczas zajęć ilustracje.
W trzech z pięciu państw zostaną również przedstawione prezentacje samego Studia Se-ma-for – zarówno historii, jak i działalności współczesnej, wraz z opowieścią na temat tajników pracy przy animowanym filmie lalkowym.

Wprost z Meksyku – 7 maja ekipa przemieści się do Chile na festiwal animacji Chilemonos.  Oba festiwale to młode, ale już bardzo znaczące w Ameryce Południowej wydarzenia poświęcone animacji. W Kolumbii i Argentynie warsztaty i projekcje Se-ma-for Latin Express będą osobnymi wydarzeniami. W Brazylii ponownie połączą się z Festiwalem – tym razem animacji poklatkowej, Brazil Stop Motion. Wizyta w kolejnych trzech krajach zaplanowana jest na październik i listopad 2014.