Italia w powiecie łowickim | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =

Italia w powiecie łowickim

Wschód słońca nad Parmą nastąpił zgodnie z ruchami ciał niebieskich. Wszystko jeszcze spało, na strada principale nie było żywego ducha. Jedynie galli odważnie dawały znać, że dzień się zaczyna. Niebawem okolica zaśpiewa warkotem traktorów ciągnących maszyny rolnicze. I w ten sposób dzień w polskiej Parmie wjedzie w koleiny codziennych zajęć. Podobnie będzie w pobliskiej Placencji.
W powiecie łowickim są cztery miejscowości o nazwach z włoską proweniencją lub ją przypominających: Parma, Placencja i Bogoria Górna oraz Dolna. – Z Bogorią może mieć związek Jarosław Bogoria Skotnicki ze Skotnik, biskup gnieźnieński i doradca Kazimierza Wielkiego. On bowiem był sprawcą budowy murowanego zamku w Łowiczu – wyjaśnia Wojciech Gronecki, właściciel pozostałości po okazałej warownej budowli.

Biskup Bogoria był jednym z najlepiej wykształconych ludzi w Polsce czasów Kazimierza Wielkiego. Władca powierzał mu skomplikowane zadania prawnicze, między innymi był jednym z trzech prokuratorów, którzy w 1339 r. reprezentowali Polskę w sporze z Krzyżakami. Skutkiem działań polskich przedstawicieli króla było zwrócenie Koronie Kujaw, ziemi dobrzyńskiej, chełmińskiej i michałowskiej, a także Pomorza Gdańskiego. Oprócz tego Bracia Domu Niemieckiego mieli zapłacić wysoką grzywnę.

Cały artykuł Bogumiła Makowskiego można przeczytać we wrześniowym numerze „Kalejdoskopu” 9/2023.

Kategoria

Inne