Nowe miejskie opowieści | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 3 =

Nowe miejskie opowieści

Proste wznowienie nie wchodziło w grę, tamte reportaże tkwiły głęboko w ówczesnej rzeczywistości. Wołały o dopowiedzenie, dalszy ciąg. Pomyślałem o napisaniu dłuższego, reporterskiego fresku o Łodzi współczesnej, w który wplótłbym fragmenty „Katharsis” – pisze Wojciech Górecki, autor zbioru reportaży „Łódź przeżyła katharsis” sprzed lat i współautor książki „Łódź. Miasto po przejściach”, która ukazała się niedawno.
Zacząłem nawet zbierać materiał, ale z każdym spotkaniem mój entuzjazm topniał – kolejni rozmówcy opowiadali głównie o tym, co w Łodzi nie wyszło. W pewnym momencie natknąłem się na teksty Bartka Józefiaka. Postanowiliśmy ułożyć z moich dawnych i jego współczesnych rzeczy portret miasta rozciągnięty na trzy dekady.

– Jeździłem po osiedlach, które odwiedzała Zdanowska przed wyborami, i rozmawiałem z ludźmi, którzy mi mówili, że tyle się zmienia. Pytam konkretnie: „Krócej pani stoi w korku? – Dłużej”, „Jest dużo lepsza praca? – No nie”. Chodzi raczej o to, że atmosfera jest inna, coś się dzieje, buduje – mówi Bartosz Józefiak, współautor „Łodzi. Miasta po przejściach”.


Tekst Wojciecha Góreckiego oraz wywiad Marty Zdanowskiej z Bartoszem Józefiakiem można przeczytać we wrześniowym numerze „Kalejdoskopu”.

Kategoria

Inne