Telemann na wizytówce | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =

Telemann na wizytówce

Altberg Ensemble wydał swoją pierwszą płytę.  Łódzki zespół muzyki dawnej tworzą muzycy specjalizujący się w grze na instrumentach historycznych bądź ich wiernych kopiach oraz stosujący historyczną praktykę wykonawczą. Założycielem jest wiolonczelista Jakub Kościukiewicz, pedagog Akademii Muzycznej w Łodzi, entuzjasta tego sposobu podejścia do sztuki dawnej. Niestety, znaczna część aktywności zespołu przypadła na czas pandemii, zatem prowadzony przez niego cykl koncertowy „Barokowa Łódź” tylko przez jeden sezon odbywał się w standardowy sposób. Pandemia opóźniła też prace nad płytą. Gdy wreszcie realizacja tego zamierzenia stała się możliwa, muzycy zdecydowali się na twórczość barokowego kompozytora niemieckiego.
– Wybraliśmy takie utwory, w których znajdują się partie koncertujące na poszczególne instrumenty, dzięki czemu muzycy mogą się zaprezentować indywidualnie – opowiada Ewa Mrowca, która wraz z Jakubem Kościukiewiczem sprawuje kierownictwo artystyczne zespołu. – Zwróciliśmy uwagę na utwory rzadko wykonywane i takie, które pozwalają prześledzić ewolucję stylu kompozytora.

Stąd na płycie znalazły się trzy uwertury – w niemieckim kręgu w XVIII wieku nazywano tak cykle suitowe czerpiące z tradycji francuskiej. Obok nich figuruje zawsze wzbudzający zainteresowanie melomanów Koncert polski, świadectwo inspiracji melodiami polskiego pochodzenia. „W okresie działalności na dworze Promnitzów w Żarach i Pszczynie, w środowisku wielokulturowego pogranicza, Telemann chłonął miejscową muzykę ludową, poznając melodie i tańce morawskie (hanackie) oraz polskie, którymi zachwycał się szczególnie. Stąd obecność w wielu jego dziełach różnie nazywanych i ciekawie stylizowanych tańców polskich” – pisze Piotr Maculewicz w książeczce dodanej do płyty.

Cały artykuł Kingi Wachuli można przeczytać w majowym numerze „Kalejdoskopu” 5/2022.

Kategoria

Inne