Znaczące obrazy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 1 =

Znaczące obrazy

To nietypowa historia. Miklós Tamási, założyciel „Fortepan”, wraz z przyjacielem zaczął kolekcjonować zdjęcia w latach
80., gdy był w liceum. Razem spacerowali i przeglądali śmietniki w poszukiwaniu skarbów. Trafiali na różne rzeczy, w tym na stare fotografie. Z czasem zorientowali się, że to właśnie zdjęcia są tym, czego z największym zapałem szukają. Ich zbiory rozrastały się, kolekcja zaczęła liczyć kilka tysięcy fotografii - mówi István Virágvölgyi, kurator kolekcji fotografii „Fortepan”, z której zbiorów wystawa „Przeszłość należy do ciebie” zostanie zaprezentowana podczas Fotofestiwalu 6-23 VIII.
W 2010 roku Miklós założył stronę i udostępnił pięć tysięcy wybranych zdjęć. Istotne jest, że od samego początku Miklós dbał o skany wysokiej jakości, co umożliwia przyglądanie się detalom.

Joanna Glinkowska: Jakie są główne założenia kolekcji?

István Virágvölgyi: Wszystkie fotografie publikowane na stronie można bezpłatnie pobierać i dowolnie wykorzystywać. Zwykle za dobrej jakości fotografie archiwalne trzeba słono płacić. Dlatego media zainteresowały się kolekcją, strona stała się popularna i pojawili się pierwsi darczyńcy, którzy chcieli przekazać fotografie z prywatnych czy rodzinnych zbiorów. Często były to rodziny, które po przeprowadzce do nowego mieszkania znajdowały tam pudła z odbitkami lub negatywami, ale nie chciały ich wyrzucać. Kiedy Miklós zakładał stronę, myślał, że darczyńcami będą raczej osoby, które tak jak on przeszukują śmietniki. Kolekcja ma dziś prawie 700 darczyńców. Później zaczęły dołączać instytucje, np. Węgierskie Archiwa Państwowe przekazały fotografie znanego niemieckiego fotografa żyjącego na Węgrzech.

Całą rozmowę można przeczytać w lipcowo-sierpniowym numerze „Kalejdoskopu” 7-8/2020

Kategoria

Inne