Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Kolejny tom wydawnictwa Kwadratura to zbiór poetyckich miniatur profesora Andrzeja Mariana Bartczaka. Tomik Lektorium - źdźbło zawiera kilkadziesiąt krótkich, czasami aforystycznych utworów i reprodukcje prac z cyklu Horribile dictu.
Ze wszystkich ludzi i domów, jakie spotkałem w młodości, najważniejszym stał się dla mnie dom w Byszewach – pisał Jarosław Iwaszkiewicz w „Książce moich wspomnień”, a w „Dziennikach” dodał później: Dziwny jest mój stosunek do Byszew i do tej całej okolicy. Tutaj poznałem Polskę, tutaj mi się stała droga, ciasna może i inna od Ukrainy, ale bardzo kochana.
Agnieszka Marek zwyciężyła w organizowanym w Radomsku V Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Janusza Różewicza. W nagrodę organizatorzy wydali jej debiutancki tom poetycki Wypuść mnie, wypuść, z którego pochodzi wiersz Prawie baśniowo.
Rozpoczynamy publikowanie nowych wierszy poetów z Łodzi i regionu. Na początek utwór Michała Kędzierskiego, dedykowany pamięci Artura Fryza.
Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się praca Magdaleny Rzadkowskiej Wydawcy książek w Łodzi w latach 1945-1956.
10. edycję konkursu na najlepszy debiut poetycki poprzedniego roku ogłosił Kutnowski Dom Kultury. Ogólnopolski Konkurs Literacki "Złoty Środek Poezji" przez 9 lat organizował w Kutnie Artur Fryz. Mimo jego śmierci coroczny konkurs będzie kontynuowany.
Związany z Łodzią tłumacz, scenarzysta, pisarz i krytyk literacki Maciej Świerkocki został pierwszym Polakiem zaproszonym do jury prestiżowego konkursu International IMPAC Dublin Literary Award.
Styczeń to czas podsumowań. Przedstawiamy zatem subiektywną listę 10 najważniejszych literackich nazwisk z Łodzi i regionu, o których w roku 2013 mówiło się i pisało najwięcej - także na naszym portalu.
Artur Fryz właściwie pojawił się znikąd. To znaczy najpierw urodził się i mieszkał w Ostrowie Wielkopolskim, potem studiował na KUL-u, gdzie podobno widziano w nim następcę Herberta, wreszcie trafił do Kutna i w życie tego miasta wniósł ożywczy powiew.
Laureatka Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima za rok 2013 została Magdalena Tulli. Kto jeszcze był brany pod uwagę? Jak przebiegały obrady jury? Trochę dla sportu, a trochę dla podtrzymania zainteresowania nagrodą podjąłem dziennikarskie śledztwo.