Literatura | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Rozwija się współpraca Łódzkiego Domu Kultury z brzezińskim Centrum Promocji i Kultury. 3 października gościli w Brzezinach poeci związani z wydawnictwem Kwadratura - Jolanta Sowińska-Gogacz i Piotr Grobliński. 17 października ruszyły warsztaty dziennikarskie dla młodzieży, firmowane przez redakcję "Kalejdoskopu".
Reakcją na jesień jest reasumowanie. Winien – Ma. Koszty – Zyski. Podatki od nieuchronności. Zachęcam do księgowości kreatywnej.
Wrzesień. Upominają się o nas ludzie, sprawy, pieniądze. I inne. Może byłoby ułatwieniem zweryfikowanie hierarchii wartości. Ważności.
Nakładem Bałuckiego Ośrodka Kultury "Rondo" ukazał się arkusz poetycki łodzianina Dariusza Staniszewskiego zatytułowany Mimochłodem.
Jolanta Fiszbak podejmuje dialog z utartymi wyobrażeniami o Łodzi i jej dziejach w pracy Mity "ziemi obiecanej" w regionalnej literaturze Łodzi. Między grą wyobraźni, fikcją a historią, opublkowanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.
Małe Kamienice Łodzi dla Tuwima, czyli ozdobienie starych skrzynek energetycznych wizerunkami łódzkich kamienic, w których mieszkał Julian Tuwim, to akcja w ramach projektu Małe Kamienice Łodzi, która wpisuje się jednocześnie w obchody Roku Tuwima.
Publikujemy opowiadanie Magdaleny Mordel, którym autorka wygrała w zeszłym roku konkurs literacki organizowany przez Centrum Promocji i Kultury w Brzezinach z okazji 20-lecia tygodnika BIS. Zachęcamy do przysyłania literackich portretów miejscowości, w których żyjecie.
Rok 2013 jest rokiem Tuwima. Na szczęście zostało jeszcze tylko pięć i pół miesiąca. Oby dotrwać do sylwestra i nie dać się przejechać przez jedną z mnożących się jak króliki lokomotyw.
7 lipca na antenie Radia Łódź odbyła się promocja tomu Czy warto głos podnosić z gniewem? 15 książka z Serii Poetyckiej Radia Łódź jest pokonkursową prezentacją najlepszych wierszy nadesłanych na konkurs poetycki ogłoszony w 50. rocznicę śmierci Władysława Broniewskiego.
Łódzki poeta Przemysław Dakowicz opublikował w sopockiej Bibliotece "Toposu" tom Teoria wiersza polskiego. Prezentujemy rozmowę, w której autor przybliża swoje nowe wiersze.