Komiksowy kalejdoskop | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 5 =

Komiksowy kalejdoskop

Ukazała się poświęcona polskiemu światu komiksowemu książka Piotra Kasińskiego „Komiksowy kalejdoskop”, opublikowana przez Wydawnictwo Kurc z Koluszek. Większość zamieszonych w niej felietonów pochodzi z „Kalejdoskopu”.
To zbiór kilkudziesięciu tekstów z lat 2007–2023, opowiadających o tym, co ciekawego – z punktu widzenia autora – działo się w szeroko rozumianym polskim świecie komiksowym. Pierwotnym założeniem artykułów było przybliżanie nieoswojonym z tematem czytelnikom zagadnień dotyczących historii obrazkowych: sylwetek autorów, wydarzeń, interesujących publikacji oraz zjawisk i trendów. I tak należy „Komiksowy kalejdoskop” potraktować – nie jako pogłębioną, naukową analizę, a zbiór komiksowych felietonów, układających się w chyba pierwszą tego typu wielowątkową opowieść o komiksie w Polsce w XXI wieku.

Książka ukazała się w październiku 2023 r.

Piotr Kasiński – rocznik 1972, absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Dziennikarz (debiutował w 1989 roku na łamach „Świata Młodych”), redaktor i publicysta (regularnie pisuje o komiksie do magazynu „Kalejdoskop”). Scenarzysta komiksowy (do jego scenariuszy rysowali m.in. Robert Trojanowski, Tomasz Tomaszewski, Tomasz Piorunowski i Paweł Kwiatkowski). Od 2016 roku pracuje jako specjalista w Wydziale Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź. Od 1998 roku organizator Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, obecnie jego dyrektor artystyczny. Od wielu lat aktywnie zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o komiksie oraz edukacją w zakresie podstaw języka komiksu. Organizator i kurator wielu zagranicznych wystaw polskiego komiksu. Za działalność komiksową uhonorowany odznaczeniem „Zasłużony dla kultury polskiej”. Stypendysta ministra kultury i dziedzictwa narodowego w zakresie sztuk wizualnych. Współautor z Robertem Trojanowskim m.in. książek „Zrób sobie komiks” oraz serii „Pik i Robi”. Twórca zina „eMeFKa News”. O swoich działaniach pisuje na piotrkasinski.pl.

Kategoria

Literatura