Monografia Łodzi - tom II | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =

Monografia Łodzi - tom II

fot. materiały prasowe

Fabrykanci, robotnicy, epoka willi i pałaców. Do rąk łodzian trafia II tom pełnej monografii historii miasta. Opisuje dzieje Łodzi w latach 1820-1914.
Monografia Łodzi historii w pięciu tomach to wspólny projekt Urzędu Miasta Łodzi i Uniwersytetu Łódzkiego z okazji 600-lecia Łodzi. Redaktorem naukowym serii jest profesor Jarosław Kita z Wydziału Filozoficzno-Historycznego, również redaktor II tomu. Właśnie ruszyła jego sprzedaż. Jest on do kupienia na stronie internetowej Wydawnictwa Łódzkiego oraz w łódzkich księgarniach. Dodatkowo w każdej z filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi, która współrealizuje projekt, znajdzie się jeden egzemplarz do wypożyczenia.

- To niezwykłe uczucie trzymać w dłoniach drugi tom monografii naszego niezwykłego miasta. Poświęcony jest on najważniejszemu, jeśli chodzi o tworzenie Łodzi okresowi w jej dziejach. Kiedy spotkaliśmy się, by celebrować wydanie pierwszego tomu tej publikacji, byliśmy niezwykle dumni. Patrzyliśmy na naszych autorów, może nie z niepokojem, ale podziwem, że podołali wielkiemu wysiłkowi - powiedziała rektor Uniwersytetu Łódzkiego profesor Elżbieta Żądzińska.

- To prawie 750 stron, 150 ilustracji i 100 kapsuł z ciekawostkami o Łodzi czy ludziach, którzy ją tworzyli. Można rzec, że prawie 40 milionów Polaków to znawcy piłki nożnej, a ponad 600 tysięcy łodzian to znawcy Łodzi przemysłowej. To był duży wysiłek i duża odpowiedzialność, by napisać to inaczej. I napisaliśmy inaczej. Pokazujemy Łódź tamtego okresu w inny sposób niż w starszych publikacjach. To opowieść nie tylko o przemyśle, ale też ludziach różnych nacji i wyznań – powiedział profesor Jarosław Kita.

II tom to praca zbiorowa 22 autorów. Podobnie jak w tomie pierwszym, temat ujęty jest chronologicznie, ale uporządkowany poprzez moduły, takie jak: „rozwój przemysłu”, „narodowości i wyznania”, „przekrój społeczny” (fabrykanci, robotnicy, inteligencja, rola kobiet), „architektura”, „szkolnictwo”, „opieka zdrowotna”, „dobroczynność”, „kultura”, „sport”, „folklor miejski”, „język łodzian” itp. Wśród autorów są wybitny łódzcy badacze i akademicy, np. prof. Jarosław Kita, prof. Wiesław Puś, prof. Krzysztof Stefański – specjalizujący się w historii architektury, prof. Krzysztof Woźniak - znany badacz życiorysu Rajmunda Rembielińskiego czy prof. Marta Sikorska, znana badaczka historii kobiet.

Premierze publikacji towarzyszyła wystawa „Łódź zajmuje mnie i porywa…”. Obraz miasta na przełomie XIX i XX wieku w zbiorach Biblioteki UŁ” oraz spotkanie z autorami pod wspólnym hasłem: „Kariera miasta Łodzi. Od rolniczego miasteczka do wielkoprzemysłowej metropolii (1820-1914)”.

Pierwszy tom monografii ukazał się w lipcu 2023 roku, drugi (1821-1914) – w listopadzie 2023 roku. W trzecim tomie, który ukaże się w marcu 2024 roku, poczytamy o losach Łodzi między dwoma wojnami, w czwartym (lipiec 2024) o Łodzi powojennej i współczesnej. Piąty tom będzie utrzymany w konwencji „historii mówionej”, oparty głównie na wywiadach i wątkach dodatkowych, które nie znalazły się w pierwszych tomach.

materiały prasowe

Kategoria

Literatura