Nasz Csokor - książka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 1 =

Nasz Csokor - książka

Uciekając w 1938 r. z Wiednia, schronił się w Polsce - i zaprzyjaźnił się z Parnasem polskiej literatury. W Polsce jest już dostępna książka współpracownika „Kalejdoskopu” Andrzeja Sznajdra „Polskimi śladami Franciszka Teodora Csokora” (zapowiadał tę pozycję na łamach "Kalejdoskopu"; wcześniej ukazała się na rynku niemieckojęzycznym). 
To reportaż, biograficzna gawęda dziennikarska. Csokor, uciekając w 1938 roku z Wiednia przed niemiecką agresją, schronił się nie tak, jak większość jego rodaków, we Francji, lecz w Polsce, gdzie się zaprzyjaźnił z całym Parnasem ówczesnej literatury. Nie przypuszczał, że za rok, przy pomocy owych przyjaciół, będzie musiał z płonącej Warszawy uciekać dalej, aż do Bukaresztu. Jakie były jego dalsze losy? Czy przeżył wojnę? 

Autor oprowadza po miejscach związanych z pobytem w Polsce (są i łódzkie wątki) tego austriackiego literata i dramaturga, przyjaciela Polski i Polaków, w tym Iwaszkiewicza, Nałkowskiej, Kuncewiczowej, Tuwima i Słonimskiego, a także po bibliotekach, archiwach i muzeach z pozostałościami jego spuścizny. Główną osnową jest ponad sto nieopracowanych dotąd listów Csokora do polskich twórców. Posłowie napisała łódzka germanistka dr Anna Bronżewska.

Książka jest dostępna w wybranych księgarniach, w księgarni wysyłkowej: www.podrecznikowo.pl i u wydawcy: wydawnictwo.nina@gmail.com

Kategoria

Literatura