NIE ŻYJE ARTUR FRYZ | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =

NIE ŻYJE ARTUR FRYZ

Poezja i kultura polska poniosły niepowetowaną stratę. 14 listopada 2013 roku zmarł Artur Fryz, poeta, dziennikarz, twórca piosenek, animator kultury związany z Kutnem, twórca i wieloletni dyrektor festiwalu Złoty Środek Poezji. Arturze, spoczywaj w pokoju.
Pogrzeb Ś.P. Artura Fryza odbył się w poniedziałek 18 listopada godz. 12 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Kutnie-Łąkoszynie.

Artur Fryz - poeta, dziennikarz, twórca piosenek, animator kultury - ur. w 1963 r. w Ostrowie Wlkp. Studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim - filologia polska. Debiutuje jako krytyk literacki w podziemnym piśmie „Notatnik Społeczno-Polityczny”. Zdobywa drugą nagrodę na ogólnopolskim konkursie poetyckim „O kwiat kapryfolium” we Wrocławiu. Wraz z żoną sprowadza się do Kutna. Redaguje bądź współredaguje czasopisma regionalne, współpracuje z płockimi tytułami prasowymi. Wiersze publikuje w warszawsko-lubelskiej efemerydzie literackiej „De Lirnik”, w lubelskich „Kresach” i sopockim „Toposie”. W roku 2001 wydaje tom „miasto nad bitwą. 24 sonety municypalne”. W roku 2005 organizuje I Festiwal „Złoty Środek Poezji” w Kutnie oraz I Ogólnopolski Konkurs Literacki „Złoty Środek Poezji” na najlepszy poetycki debiut książkowy roku. Odtąd co roku odbywają się w Kutnie te zdarzenia literackie. Rok 2002 przynosi tomik „przed zamknięciem”, stanowiący wybór z dotychczasowego dorobku poetyckiego. W roku 2006 odbywa się w Kutnie koncert piosenek autora pt. „Kto w Kutnie nie był...”. Piosenki wykonują: Maciej Maciejewski (student krakowskiej PWST), Kamila Sawicka i Joanna Zielińska. Zestaw 16 utworów zostaje owacyjnie przyjęty przez publiczność. Zbiór „wspólne miejsca” z roku 2007 zawiera wiersze z lat 2002-2006. Jego ostatnią książką był wydany w tym roku w rodzinnym Ostrowie Wielkopolskim tom "Klatka schodowa kieszeń minotaura".