Przysłali pół setki poematów | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =

Przysłali pół setki poematów

Aż 54 utwory z całego kraju wpłynęły do konkursu na Poemat Czterech Kultur. Przed jury trudne zadanie – musi wybrać zwycięzcę, który zdobędzie 10 tys.złotych. Laureata nagrody - autora najlepszego, najciekawszego z utworów - poznamy w czasie Festiwalu Łódź Czterech Kultur, 16 września w Domu Literatury. Każdy z utworów powinien liczyć nie więcej niż 300 wersów
Chociaż forma niełatwa i czasu nie było wcale dużo, do pierwszego ogólnopolskiego konkursu na Poemat Czterech Kultur zgłoszono aż 54 utwory z całego kraju. Właśnie dobiegł końca nabór prac. Nie znamy nazwisk twórców, bo zgodnie z regulaminem prace oznaczone zostały godłem, tak by członkowie jury nie wiedzieli czyje prace oceniają. Wiadomo za to, że poematy nie liczą więcej niż 300 wersów i nawiązują do wielokulturowej historii Łodzi, jej dziedzictwa industrialnego, nowoczesności i awangardowych tradycji. I jest ich 54 – choć, jak podkreślają organizatorzy, ta liczba może jeszcze wzrosnąć, bo przy zgłoszeniu liczy się data stempla pocztowego.

Ogromnie cieszy nas tak duże zainteresowania konkursem, mamy nadzieję, że znajdzie on stałe miejsce w kalendarzu literackich wydarzeń w Polsce – mówi Przemysław Owczarek, poeta i antropolog kultury, kurator sekcji literackiej Festiwalu Łódź Czterech Kultur, pomysłodawca konkursu, dyrektor Domu Literatury w Łodzi. – Więcej o samych pracach będzie mogło powiedzieć jury dopiero po zapoznaniu się z nimi, na razie, po otwarciu kopert wiemy tylko, że wśród zgłoszeń dominują formy klasyczne, nie widać eksperymentów czy wierszy graficznych.

Teraz do pracy przystępuje jury. Zasiadają w nim: profesor Jerzy Jarniewicz – poeta, krytyk literacki, tłumacz i badacz literatury anglosaskiej; Joanna Mueller – poetka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka; doktor Joanna Roszak – poetka, literaturoznawczyni oraz doktor hab. Kacper Bartczak – poeta, tłumacz i literaturoznawca amerykanista.

Konkurs jest częścią programu Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Wydarzenie to od piętnastu lat odwołuje się do korzeni miasta, które przez lata było tyglem kultur i narodowości – wielonarodowym ośrodkiem przemysłowym w samym sercu Polski. Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest Alfabet dialogu – rozumiany, jako poszukiwanie wspólnego języka między odmiennymi kulturami, teraźniejszością i przeszłością, nowoczesnością i tradycją, sztuką wysoką i popkulturą, artystami i publicznością. Jest to również dialog między różnymi formami działalności artystycznej. Dlatego festiwal obejmuje cztery obszary sztuki: teatr, muzykę, sztuki wizualne oraz literaturę i film. Od tego roku organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Kategoria

Literatura