Szuflandia w Manufakturze | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =

Szuflandia w Manufakturze

Zdjęcie: Małgorzata Moskwa-Wodnicka, Paweł Braun Foto: MonikaTroszok

Szuflandia, kojarzona z krainą z filmu "Kingsajz" odrodziła się w nowej postaci - jako samoobsługowa biblioteka. Została uruchomiona przez Bibliotekę Miejską w Łodzi, jako pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Wypożyczalnię 24/7 znajdziemy na rynku łódzkiej Manufaktury. Korzystanie z niej jest bezpłatne, wystarczy mieć kartę biblioteczną. 
Pierwsi czytelnicy już skorzystali z samoobsługowej wypożyczalni. Podczas pierwszego weekendu działalności z Szuflandii zostało wypożyczonych prawie 200 książek. Bibliotekarze BMwŁ zachęcają do korzystania z biblioteki, zapewniają, że na bieżąco uzupełniają jej szufladki, w których czytelnicy znajdą nowości wydawnicze - zarówno kryminały, biografie, reportaże, poradniki oraz książki obcojęzyczne, dostępna jest także szeroka oferta tytułów dla dzieci. Szuflandia to w stu procentach samoobsługowa wypożyczalnia, z której można skorzystać w każdej chwili bez konieczności zamawiania książki.

Biblioteka bez ograniczeń
Wypożyczalnia została od podstaw zaprojektowana przez zespół z Biblioteki Miejskiej w Łodzi we współpracy z firmą Arfido. Podobne maszyny funkcjonują już z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych czy krajach azjatyckich. - Nasza wypożyczalnia to polski prototyp, zależało nam na dotarciu do jeszcze szerszej grupy odbiorców - mówi dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi Paweł Braun. - Szuflandia jest dostępna 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Nie ogranicza nas czas, jak również ewentualnie pojawiające się obostrzenia związane z pandemią.

Pierwsza w Polsce samoobsługowa biblioteka
To kolejne unowocześnienie, które wprowadza Biblioteka Miejska w Łodzi. Do wspólnego katalogu online dla wszystkich filii i Fiszki - jednej karty bibliotecznej uznawanej przez wszystkie placówki, dołącza Szuflandia - wypożyczalnia 24/7, czyli automat, z którego mieszkańcy mogą bezpłatnie wypożyczyć książki.

Wybierz tytuł i otwórz skrytkę
Aby skorzystać z Szuflandii wystarczy posiadać Fiszkę, która jest niezbędna do otwarcia skrytki. Kartę biblioteczną można wyrobić bezpłatnie w każdej bibliotece w Łodzi. Szuflandia wyposażona jest w zamykane schowki, ekran dotykowy oraz czytnik kart bibliotecznych. Wystarczy zeskanować Fiszkę, wybrać tytuł i podać numer skrytki, w której znajduje się książka. Zasady korzystania z automatycznej wypożyczalni są takie same jak w przypadku stacjonarnych bibliotek - korzystanie ze zbiorów jest bezpłatne, a książkę należy zwrócić w ciągu 30 dni.
Wypożyczalnię znajduje się w zadaszonym przejściu przy rynku Manufaktury w okolicy wejścia do kina. - Zdecydowaliśmy się na pilotaż projektu z lokalizacją na rynku Manufaktury, jednak mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości pojawi się więcej takich maszyn na terenie naszego miasta - dodaje Paweł Braun.

mat.prasowe/red
Manufaktura, Rynek

Kategoria

Literatura

Adres

Manufaktura, Rynek