Tropem bohaterów literackich | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =

Tropem bohaterów literackich

Przemierzanie województwa łódzkiego szlakami Literackiej Mapy Województwa Łódzkiego proponuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. To ciekawy pomysł na wakacyjno-weekendowe wyprawy.
Pod adresem https://literacka.lodz.pl/ znajdują się dwie mapy. Pierwsza - Śladami Twórców prezentuje ślady obecności i działalności pisarzy, poetów i dramaturgów na terenie województwa łódzkiego: miejsca, w których mieszkali, tworzyli swe dzieła, w których wypoczywali bądź odwiedzali. Druga mapa Tropem Fabuły ukazuje miejsca regionu łódzkiego opisane w tekstach literackich, grupuje autorów osadzających miejsca akcji na terenie województwa łódzkiego. Ponadto wyszczególnia tytuły dzieł z miejscem akcji w regionie. Prowadzi szlakami literackimi według rodzaju, gatunku literackiego czy tematyki.

Szlakiem Marii Konopnickiej można wybrać się w podróż do Bronowa i Gusina, gdzie poetka mieszkała, do pobliskiego Uniejowa i Biernacic oraz parku w Arkadii, w którym bywała poetka, odwiedzając syna Jana - dzierżawcę młynów radziwiłłowskich w Arkadii. Z „Lalką” Bolesława Prusa polecamy podróż do Skierniewic. Na pamiątkę pojawienia się miasta na kartach powieści na skierniewickim dworcu wita i żegna podróżnych jej główny bohater Stanisław Wokulski. A jeśli wybrać się na randkę to tylko wzorem Juliana Tuwima – do łódzkiego parku Helenów.

Literacka Mapa Województwa Łódzkiego tworzona jest w Dziale Zbiorów Regionalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi: region@wbp.lodz.pl / 42 663 03 23

Kategoria

Literatura