ANTONI SZRAM KOŃCZY 75 LAT | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =

ANTONI SZRAM KOŃCZY 75 LAT

Pomysłodawca utworzenia Muzeum Historii Miasta Łodzi i Muzeum Kinematografii, wybitna postać łódzkiej kultury kończy 75 lat. Gratulujemy i życzymy przede wszystkim zdrowia.
Pomysłodawca utworzenia Muzeum Historii Miasta Łodzi i Muzeum Kinematografii, wybitna postać łódzkiej kultury kończy 2 wrzesnia 2016 roku 75 lat. Gratulujemy i życzymy przede wszystkim zdrowia.
 
Antoni Szram pochodzi z okolic Lwowa - urodził się 2 września 1941 roku w Brzeżanach. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskał też tytuł doktora. Od połowy lat 60. związany z Łodzią.
 
Był łódzkim konserwatorem zabytków, pomysłodawcą i pierwszym dyrektorem Muzeum Historii Miasta Łodzi (od 1975 roku), także pomysłodawcą Muzeum Kinematografii, w które przekształcono jeden z działów MHMŁ. Przez wiele lat Szram był też prezesem oddziału łódzkiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki. W 2015 roku  otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi w dziedzinie sztuki, ochrony i upowszechniania kultury. W tym samym roku Fundacja Ulicy Piotrkowskiej uhonorowała go tytułem Obywatel Szram - Pierwszy Anioł Łodzi.
 
Antoni Szram nie może w pełni cieszyć się ze swego jubileuszu. Jest ciężko chory i przebywa w jednym z podłódzkich ośrodków opieki dla obłożnie chorych pacjentów. 

Kategoria

Muzea