Makieta Litzmannstadt Getto #3 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 6 =

Makieta Litzmannstadt Getto #3

Jest już gotowa trzecia część makiety Litzmannstadt Getto w siedzibie Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Gdańskiej 13 . Przedstawia ona rpołudniowo-zachodnią część getta m.in. z nie istniejącym już starym cmentarzem żydowskim przy ul. Wesołej oraz Halami Tanfaniego z 1902 r.
Fragment ten stanowi kontynuację projektu Makieta Litzmannstadt Getta, realizowanego w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi od 2015 r. W ramach tego przedsięwzięcia powstaje makieta historyczna oraz strona internetowa www.radegast.pl. Głównym założeniem projektu jest szeroko pojęta popularyzacja historii Żydów, w kontekście wielokulturowego i wielonarodowego dziedzictwa Łodzi. Pierwszy fragment został odsłonięty w maju 2016 r. i obejmował stare miasto z najbardziej charakterystycznym jego elementem - kościołem WNMP.

Powstała także strona internetowa www.radegast.pl, na której dostępne są ścieżki edukacyjne przez historie getta. Od następnego roku strona zyskała możliwość dzielenia się z nami wspomnieniami i zdjęciami rodzinnymi dotyczącymi historii getta.

Na podstawie miedzy innymi pozyskanych tą droga materiałów powstała druga część makiety getta odsłonięta w marcu 2017 r. z tzw. „mózgiem i sercem getta” – Bałuckim Rynkiem. Pod koniec roku powstała aplikacja mobilna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w łodzi udostępniająca informacje ze strony. Na trzy do tej pory oddane fragmenty makiety składa ponad 6000 miniaturowych drzewek i 8000 pieczołowicie oddanych budynków wraz z ich detalami architektonicznymi.

Od 3 lat przy makiecie pracuje interdyscyplinarny zespół złożony z historyków, pasjonatów i muzealników. Projekt jest finansowany z funduszy International Holocaust Remembrance Alliance oraz Urzędu Miasta Łodzi i wkładu własnego Muzeum.

Kategoria

Muzea