Muzeum dobrze zakonserwuje | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 3 =

Muzeum dobrze zakonserwuje

fot. materiały prasowe

Działalność muzeum to nie tylko wystawy, ale także pasjonująca, ukryta przed oczami zwiedzających praca nad ochroną muzealnych obiektów. Dzięki doposażeniu Pracowni Konserwacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi możliwe będzie sprawne i zgodne ze sztuką konserwatorską przygotowanie obiektów z muzealnej kolekcji do prezentacji na organizowanych przez instytucję nowych wystawach czasowych i stałych.
Zawód konserwatora wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy i umiejętności, ale także nowoczesnego sprzętu, bez którego podjęcie się pewnych działań jest utrudnione, a czasami wręcz niemożliwe – ze szkodą dla eksponatów. Dzięki dofinansowaniu pracownia konserwacji wzbogaciła się m.in. o mobilne stoły warsztatowe stosowane do pracy przy obiektach o dużych gabarytach i zabudowę pozwalającą na bezpieczne przechowywanie materiałów. W pracowni mokrej pojawiła się pralka służąca jako narzędzie do farbowania tkanin, wyposażona w dodatkowe funkcje parowe wykorzystywane do dezynfekowania i odświeżania ubiorów znajdujących się w kolekcji CMWŁ, a nienadających się do tradycyjnego oczyszczania na mokro. Basen wyposażony został w kratę, która daje konserwatorom dostęp do obiektu w trakcie oczyszczania na mokro i suszenia zabytkowych tkanin wielkoformatowych. Krata, którą można opuszczać, pozwoli także na mniejsze zużycie wody i środków piorących. Wśród nowych nabytków jest także specjalistyczna, w pełni skomputeryzowana maszyna do szycia zaprogramowana na ponad 94 typy dekoracyjnych ściegów, która umożliwi m.in. rekonstrukcję dawnych haftów, dzięki czemu będzie można pokusić się o tworzenie replik i uzupełnianie elementów aranżacji, np. na wystawie w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej.

- Zakupione wyposażenie pozwoli usprawnić działania w pracowni suchej i mokrej, a nowe meble, takie jak: ergonomiczne siedziska, stoły krojcze, wózki czy ogromna szafa wyposażona w ruchomą drabinę, wpłyną pozytywnie na warunki i efektywność naszej pracy. Cieszymy się z każdego nowego przyrządu, jak choćby z mechanicznej wbijarki do ram, która posłuży do szybkiego i bezpiecznego montażu obiektów i zastąpi tradycyjne gwoździki, czy z wielofunkcyjnego pH-metru, który bada odczyn roztworu w czasie farbowania oraz stan suchego materiału, takiego jak papier czy skóra. Teraz papierki wskaźnikowe odejdą do lamusa, a my będziemy mogły działać szybciej i podejmować nowe wyzwania – mówi Agata Pawelec, kierownik Działu Konserwacji CMWŁ.

Do pracowni trafiły także: pistolet parowo-powietrzny stosowany do usuwania plam, czyszczenia ciężkich tkanin oraz trudno dostępnych miejsc; prasa introligatorska, pozwalająca na szybkie i jednoczesne prasowanie afiszy i dokumentów; obciążniki dociskowe, które posłużą do obciążania obiektów na podłożu papierowym w trakcie prasowania i stabilizacji po oczyszczaniu na mokro; napinacz do rękawa stosowany do pracy przy delikatnych, jedwabnych sukniach i bluzkach; komora umożliwiająca nawilżenie obiektów nienadających się do moczenia oraz do dezynfekcji parami lub roztworami, takich jak pokryty atramentem papier, pergaminy i skóra, a także tkaniny nienadające się do prania; czy stołowa suszarka ramowa pozwalająca na suszenie kilku kart lub niewielkich tkanin jednocześnie.

- Na wystawach CMWŁ prezentujemy obiekty związane z historią włókiennictwa, modą, wzornictwem i tkaniną artystyczną. Zakupiony w ramach zadania sprzęt posłuży również do konserwacji obiektów digitalizowanych i prezentowanych w wirtualnej bazie DIGITEX, m.in. z kolekcji tkaniny zabytkowej, a także obiektów z kolekcji bibliotecznej: plakatów i afiszy do wystaw organizowanych przez CMWŁ. Cieszę się bardzo, że drugi rok z rzędu udało nam się pozyskać wsparcie z ministerstwa na doposażenie pracowni konserwacji, dzięki czemu stale możemy się rozwijać i jeszcze lepiej dbać o nasze zbiory – mówi Magda Komarzeniec, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Zadanie „Zakup wyposażenia do Pracowni Konserwacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi - II etap” zostało zrealizowane w ramach programu Wspieranie działań muzealnych Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
Centralne Muzeum Włókiennictwa

Kategoria

Muzea

Adres

ul. Piotrkowska 282

Kontakt

tel. 42 683 26 84

czynne:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – nieczynne
Środa w godz. 12-17
Czwartek-sobota w godz. 12-19
Niedziela w godz. 12-17

W środy wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Bilety na wystawy czasowe: 12 i 7 zł
Bilety na wystawy stałe: 15 i 9 zł
Na wszystkie wystawy (karnet): 28 i 17 zł