Nowe muzealia w Muzeum Kinematografii | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =

Nowe muzealia w Muzeum Kinematografii

Projekt postaci i elementy scenografii do "Zabij to i wyjedź z tego miasta", fot....

Stała wystawa „Łódź filmowa” pokazuje, jak z miasta rozrywek przełomu XIX i XX wieku Łódź stała się po zakończeniu II wojny światowej stolicą polskiego przemysłu filmowego. Z okazji drugiej rocznicy otwarcia wystawy ekspozycję wzbogacono o m.in. projekty postaci i elementy scenograficzne do filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” (2019) w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego.
Pierwsza część ekspozycji, otwarta 30 marca 2021, znajdująca się na parterze zabytkowego budynku, jest poświęcona rozrywkom z przełomu XIX i XX wieku oraz kinu do 1939 roku. Głównym „bohaterem” tej części wystawy jest działający fotoplastikon – urządzenie do oglądania trójwymiarowych przeźroczy.

Ta oryginalna Kaiser-Panorama z warsztatu Augusta Fuhrmanna wraz z odrestaurowaną szafą grającą z XIX wieku oraz innymi obiektami z epoki stanowią kluczowe punkty tej części wystawy. Druga część, udostępniona zwiedzającym 29 grudnia 2021, zajmująca pierwsze, jest poświęcona łódzkim instytucjom filmowym utworzonym po 1945 roku, kiedy miasto stało się centrum polskiej kinematografii; rozpoczęły działalność wyspecjalizowane studia produkcyjne, Szkoła Filmowa, zakłady produkujące urządzenia kinotechniczne, odbudowywano i rozwijano sieć kin.

Atutem ekspozycji jest umożliwienie zwiedzającym kontaktu z unikatowymi obiektami ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz pozyskanymi na potrzeby wystawy z instytucji filmowych i kulturalnych, oraz od kolekcjonerów i fanów kina. Warta podkreślenia jest interaktywność wystawy – wiele eksponatów można uruchomić i poznać zasady ich działania.

Z okazji drugiej rocznicy otwarcia wystawy Muzeum Kinematografii w Łodzi wzbogaciło ekspozycję o:

- obiekty z serialu „Królowa Bona”, reż. Janusz Majewski (1980-1981) tj. suknię królowej Bony Sforzy i kostium księcia Prus Albrechta Hohenzollerna (ze zbiorów NCKF), fotos (ze zbiorów Narodowego Centrum Kultury Filmowej) oraz dokumentację scenograficzną autorstwa Andrzeja Halińskiego (z kolekcji Muzeum Kinematografii w Łodzi);

- Filmowy Datownik, czyli Kalendarium Łodzi Filmowej, powstałe z okazji 600-lecia miasta, prezentowane każdego dnia 2023 roku w mediach społecznościowych Muzeum;

- galerię zdjęć gości Muzeum Kinematografii w Łodzi, w tym m.in. scenografa Allana Starskiego, producentki Ewy Puszczyńskiej, krytyka Tomasza Raczka czy aktorki Gabrieli Muskały;

- projekty postaci i elementy scenograficzne do filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” (2019) w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego oraz miniaturową pracownię artysty (w skali 1:12) stworzoną dla galerii Mikrob., którą prezentowaliśmy na wystawie czasowej „Mariusz Wilczyński. Zabij to i wyjedź z tego miasta”;

- nieprezentowane dotąd przeźrocza, przeznaczone do pokazywania w przeglądarce stereoskopowej taxiphote, ze zdjęciami  miast z różnych krajów świata (np. Wenecja, Neapol, Praga), z przełomu XIX i XX wieku.

Wszystko to zwiedzający mogą zobaczyć na wystawie stałej „Łódź filmowa” od środy do piątku w godz. 9-16 oraz w soboty i niedziele w godz. 11-18.

Bilety do kupienia w kasie Muzeum lub online: https://sklep.kinomuzeum.pl/MSI/mvc/pl
Muzeum Kinematografii

Kategoria

Muzea

Adres

pl. Zwycięstwa 1

Kontakt

tel. 42 674 09 57