Okucia spod Julinki | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 7 =

Okucia spod Julinki

Do Muzeum Pałac Saski w Kutnie trafiły dwa metalowe fragmenty okuć pasa. Są ozdobione wytłaczanym motywem jeźdźca na koniu i mogą pochodzić nawet z VI – IX wieku ne.
Na znalezisko natrafiono w rejonie wsi Julinki w powiecie kutnowskim. Odkrycia dokonał mieszkaniec okolicy. Miejsce znalezienia przedmiotów zostało zlustrowane przez pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi, którzy przekazali obiekty do kutnowskiego muzeum.  

Po wstępnych ekspertyzach przypuszcza się, że obiekty pochodzą z terenów Skandynawii, najprawdopodobniej z okresu Vendel – informuje Piotr Kowalski z Działu Sztuki w Muzeum Pałac Saski. – Dalsze badania zostaną wykonane w Pracowni Datowania i Konserwacji Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie będą poddane szeregowi nieinwazyjnych analiz specjalistycznych. Wyniki badań mają zostać opublikowane w renomowanym brytyjskim czasopiśmie archeologicznym „Antiquity”

Okres Vendel datowany jest na lata 550–800. Zawdzięcza miano znalezisku w Vendel w Szwecji. W okolicach tamtejszego kościoła parafialnego natrafiono na tzw. łodzie grzebalne. Podobny sposób pochówku odkryto także w innych miejscowościach Upplandu, w Ultuna i Valsgärde. Fragmenty okuć, które przekazano do muzeum w Kutnie, mogły trafić na tereny dzisiejszej Polski wraz z kupcami przemierzającymi Europę.

Bogumił Makowski
Muzeum Pałac Saski w Kutnie

Kategoria

Muzea

Adres

Kutno, pl. Piłsudskiego 20

Kontakt

tel. 24 337 19 01

Czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10–18
Wejścia odbywają się tylko z przewodnikiem, co godzina.
Ostatni zwiedzający wchodzą o godz. 16.
Nieczynne w poniedziałki i dni poświąteczne.