Pałac Poznańskiego po remoncie | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =

Pałac Poznańskiego po remoncie

Pałac Poznańskiego w czasie remontu, fot. materiały prasowe

Odkrycia w sali arkadkowej, mazerunki na klatce schodowej, odrestaurowane figury wieńczące fasadę, nowa sztukateria, balustrady i detale architektoniczne. Kończy się trwający ponad dwa lata remont cennego zabytku, a w pałacowych podziemiach otwiera się nowa multimedialna wystawa "Ziemia Obiecana - wczoraj i dziś".
We wrześniu 2020 r. zakończy się remont pałacu Izraela Poznańskiego, siedziby Muzeum Miasta Łodzi. Pałac jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych i najcenniejszych zabytków Łodzi. Inwestycja objęła naprawę elewacji całego budynku, remont balkonów, konserwację gzymsów, sztukaterii, balustrad, detali architektonicznych, figur wieńczących fasadę, izolację fundamentów oraz wymianę pokrycia dachu i rynien, a także wymianę stolarki okiennej. Przywrócone zostało wejście do budynku od strony ulicy Zachodniej, muzeum zostało dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Łączny koszt inwestycji w Muzeum Miasta Łodzi to blisko 40 mln złotych.

- Inwestycja w pałacu to również nowa wystawa, która powstaje w podziemiach. Wystawa prezentować będzie historię Łodzi oraz całego regionu. Na ekspozycji znajdziemy dzieje miasta, które w bezprecedensowy sposób w skali światowej, w ciągu kilkudziesięciu lat awansowało z szeregu małych, lokalnych ośrodków miejskich o charakterze rzemieślniczo-rolniczym do grona wielkich metropolii europejskich – mówi Sławomir Mikołajczyk, p.o. dyrektora Muzeum Miasta Łodzi.

- Wystawa podzielona będzie na pięć obszarów. Pierwsza część to "Prolog i Ludzie", czyli wstęp do dziejów miasta. Kolejny obszar to "Postęp" - prezentacja najważniejszych dokonań w takich dziedzinach jak: polityka, edukacja czy gospodarka. Kolejna część to "Sukces", czyli jak powstawały łódzkie fortuny Scheiblerów, Poznańskich i Geyerów.  "Metropolia" to obszar, w którym znajdziemy atrybuty wielkiego miasta: komunikację i media. Uzupełnieniem wystawy będzie strefa "Biblioteki", czyli nowego miejsca w muzeum – dodaje Tomasz Zalewski, projektant ekspozycji.

Wystawa „Ziemia Obiecana wczoraj i dziś. Łódź w Europie. Europa w Łodzi” zaprezentowana zostanie w języku polskim i angielskim, będzie dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dla osób niesłyszących. Integracyjną częścią wystawy będzie kilkuletni program edukacyjny, który w tej chwili opracowuje zespół edukatorów. Otwarcie ekspozycji planowane jest na początku października tego roku.

- Remont pałacu to również odkrycia. I tak np. zasypane okna piwnic od strony ulicy Ogrodowej osłoniły pięknie zachowane kraty z XIX wieku, odsłoniliśmy również okładzinę z różowego piaskowca. Przywróciliśmy oryginale dębowe mazerunki pod schodami paradnej klatki. Nowością w pałacu jest przeszklona winda, z której będą mogły korzystać osoby z niepełnosprawnościami. Na podłodze windy widoczny jest motyw posadzki powtórzony z pałacowych wnętrz. Ciekawostką dla stałych bywalców muzeum będzie gabinet Poznańskiego, gdzie odtworzyliśmy oryginalne wymalowania w kolorach oliwki, czerwieni i złota - mówi Paulina Długosz z Muzeum Miasta Łodzi.

Budowę pałacu rozpoczął Izrael Kalmanowicz Poznański. W 1877 roku kupił dom stojący na rogu ul. Ogrodowej i Stodolnianej. I to właśnie on stał się zaczątkiem wielkiego pałacu. Pierwszy projekt pałacu jest dziełem Hilarego Majewskiego z 1888 roku. Po dziesięciu latach projekt Majewskiego został zmodyfikowany i rozbudowany przez Juliusza Junga architekta ze Stuttgartu i inżyniera Dawida Rosenthala. Obecną formę architektoniczną fasad i stylowo eklektycznych wnętrz pałac otrzymał dopiero po przebudowie w latach 1901-1903. Autorem projektu był architekt Adolf Zeligson.

materiały UMŁ
Muzeum Miasta Łodzi

Kategoria

Muzea

Adres

Łódź, ul. Ogrodowa 15

Kontakt

tel. 42 307 26 57
Czynne:
wt., śr., czw. 10-16, pt., sob., nd. 12-18
w środę wstęp wolny na wystawy stałe
bilety na wystawy czasowe: 7 zł i 5 zł
bilety łączne (do muzeum i galerii): 12 zł i 8 zł