Pałac Poznańskiego w pełnym blasku | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =

Pałac Poznańskiego w pełnym blasku

fot. materiały prasowe

Zakończył się trzyletni remont pałacu Izraela Poznańskiego, siedziby Muzeum Miasta Łodzi. Ostatni akcent rewitalizacji „łódzkiego Luwru” to uruchomienie 29 września nowej iluminacji.
Ponowne otwarcie Muzeum Miasta Łodzi na początku października 2020 r. - w 45-lecie jego istnienia - to okazja do poznania nowej odsłony pałacu Izraela Poznańskiego (w weekend 3-4 X bilety za złotówkę). Prowadzony od października 2017 r. do sierpnia 2020 r. remont miał na celu nie tylko rewitalizację zabytkowej tkanki architektonicznej, ale również dostosowanie przestrzeni muzeum do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Wybudowanie przeszklonej windy w zabytkowym obiekcie, która zapewnia dostęp do każdej kondygnacji pałacu, stanowiło duże wyzwanie konserwatorskie. Jednak dzięki niej, a także nowemu wejściu od ul. Zachodniej wraz z podnośnikiem, muzeum będzie dostępne również dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Zostaną udostępnione nowe ekspozycje. W 200. rocznicę wpisania Łodzi do grona miast przemysłowych można obejrzeć wystawę "Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś", która poprzez najciekawsze obiekty z muzealnych zbiorów, multimedia, gry interaktywne i makiety dotykowe opowiadać będzie o losach miasta i jego mieszkańcach. To pierwsza tak komplementarna wystawa o historii Łodzi, dostępna również dla osób z dysfunkcją wzroku.

Z kolei opowieść o rodzinie Poznańskich, z którą można zapoznać się w pałacowych wnętrzach, otrzymała nową oprawę dzięki kolejnym pomieszczeniom wystawowym, przestrzeniom, którym przywrócono pierwotny wygląd i funkcję. Zadbano również o poprawę standardu najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń m.in. poprzez renowację parkietu w Sali Lustrzanej czy wprowadzenie systemu automatycznego opuszczania i podnoszenia żyrandoli w Sali Jadalnej.

Koszt realizacji inwestycji wyniósł ok. 30 mln zł, a koszt wykonania nowej wystawy stałej to ok. 2,6 mln zł.

29 września uruchomiona została nowa iluminacja pałacu Izraela Poznańskiego. Składa się ona z dwóch niezależnych układów. Pierwszy będzie oświetlać ściany budynku i wydobywać architektoniczne detale elewacji. Składa się on z blisko 30 punktów świetlnych rozmieszczonych na słupach i latarniach ulicznych. Druga część system iluminacji, którego zadaniem jest efektowna prezentacja detali dachów mansardowych i odnowionych rzeźb, posiada 50 lamp.

Wykonawca zastosował system tzw. iluminacji zalewowej, w związku z brakiem zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków na umieszczenie opraw świetlnych oraz okablowania bezpośrednio na elewacji pałacu, tak jak to miało miejsce w przypadku iluminacji zamontowanej po remoncie pod koniec ubiegłego wieku.

Łączny koszt inwestycji w Muzeum Miasta Łodzi wyniósł ok. 40 mln złotych, z czego na nową iluminację przeznaczono 1 mln zł.

Pałac Izraela Poznańskiego jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych i najcenniejszych zabytków Łodzi. Jego budowy podjął się Izrael Kalmanowicz Poznański, który w 1877 roku kupił dom stojący na rogu ul. Ogrodowej i Stodolnianej. To właśnie ten dom stał się zaczątkiem wielkiego pałacu. Pierwszy projekt pałacu z 1888 roku jest dziełem Hilarego Majewskiego. Po dziesięciu latach obiekt został zmodyfikowany i rozbudowany przez Juliusza Junga architekta ze Stuttgartu i inżyniera Dawida Rosenthala. Obecną formę architektoniczną fasad i stylowo eklektycznych wnętrz pałac otrzymał dopiero po przebudowie w latach 1901-1903. Autorem projektu był architekt Adolf Zeligson.
Muzeum Miasta Łodzi

Kategoria

Muzea

Adres

Łódź, ul. Ogrodowa 15

Kontakt

tel. 42 307 26 57
Czynne:
wt., śr., czw. 10-16, pt., sob., nd. 12-18
w środę wstęp wolny na wystawy stałe
bilety na wystawy czasowe: 7 zł i 5 zł
bilety łączne (do muzeum i galerii): 12 zł i 8 zł