17. Letnia Akademia Jazzu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 4 =

17. Letnia Akademia Jazzu

Maniucha Bikont i Ksawery Wójciński, fot. materiały prasowe

Letnia Akademia Jazzu rozpocznie się 4 VII i będzie towarzyszyć miłośnikom jazzu aż do 29 VIII. Na scenie Klubu Wytwórnia pojawią się legendy polskiego i światowego jazzu oraz debiutanci.
4 lipca, podczas koncertu inauguracyjnego 17. Letniej Akademii Jazzu, wystąpi Umlaut Big Band – jedna z najlepszych francuskich formacji jazzowych. 14-osobowa orkiestra pod batutą Pierre-Antoine’a Badaroux gra swingujący jazz z przełomu lat 20., 30. i 40. Muzycy wydobywają na światło dziennie zapomniany repertuar kompozytorów jazzowych z XX wieku. W swoim dorobku mają 5 płyt i ponad 200 utworów! Wspaniale łączą tradycyjne jazzowe brzmienia ze współczesnymi formatami tego gatunku. Zespół wystąpi z projektem „Mary’s Idea”, którego celem jest ukazanie twórczości i oddanie hołdu dla Mary Lou Williams – wybitnej pianistki, aranżerki i kompozytorki, a także jednej z pierwszych kobiet, które odniosły w jazzie duży sukces. Będzie to pierwsza wizyta zespołu w Polsce.

W czwartek, 11 lipca na scenie pojawi się Tercet Kamili Drabek. Kamila Drabek, Marcin Konieczkowicz oraz Kacper Kaźmierski tworzą jeden z najciekawszych młodych zespołów jazzowych w Polsce. Ich twórczość – „polski jazz” - pełna jest śpiewnych, folkowych melodii, które zgrabnie łączą się z mocniejszym i wyraźniejszym brzmieniem. W drugiej części wieczoru wystąpi Marcin Masecki z projektem „Boleros y mas” – usłyszymy kawałek muzycznej Ameryki Łacińskiej, czyli bolera meksykańskie, walce wenezuelskie, chory brazylijskie i tanga argentyńskie. Nie zabraknie latynoamerykańskich brzmień w klasycznym stylu. Marcin Masecki to pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent i pedagog. Znany z wirtuozerskiego łączenia gatunków i łamania granic między sztuką wysoką i rozrywkową.

W niedzielne popołudnie, 14 lipca, odbędzie się koncert familijny, na którym wystąpią Czereśnie – zespół dla dzieci inny niż wszystkie. Choć koncert skierowany jest do najmłodszych odbiorców, to dorośli również znajdą w nim coś dla siebie. Twórczość Czereśni to muzyka poruszająca ważne tematy (zdrowie, ochrona przyrody, miłość do najbliższych) bez infantylizacji. Będzie to także świetna okazja, aby poznać całą paletę instrumentów i ich brzmień. Twórcami projektu są Andrzej Zagajewski, laureat Paszportu Polityki oraz zespół Hańba! 

1 sierpnia w pierwszej części wieczoru wystąpią Maniucha i Ksawery. To duet tworzony przez Maniuchę Bikont i Ksawerego Wójcińskiego, który w autorski sposób łączy jazzową improwizację z ginącymi pieśniami ukraińskiego polesia. Ich muzyka to pieśni wiosenne, żniwne, weselne czy miłosne, które przekraczają granice czasu i gatunków muzycznych. Druga część wieczoru należeć będzie do grupy Mitch & Mitch. To polski zespół, który istnieje na rynku muzycznym od 2002 roku. Występowali i współpracowali ze Zbigniewem Wodeckim, a ich wspólny album „1976: A Space Oddysey” został świetnie przyjęty i zdobył aż dwa Fryderyki. Na scenie Wytwórni grupa wystąpi w wydaniu  Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico  prezentując utwory Morricone z okresu twórczości w latach 1969-1971. Będzie to wspaniała podróż muzyczna w wykonaniu naszej rodzimej grupy.

Kolejny koncert został zaplanowany na 4 sierpnia. Będzie to drugi koncert familijny. Tym razem na scenie dla najmłodszych (i nie tylko) wystąpią Kaja i Janusz Prusinowscy z programem „Kołysała Mama Smoka”. To pełna czarów opowieść w formie wyjątkowych kołysanek z tekstami autorstwa Joanny Papuzińskiej, Danuty Wawiłow, Kazimiery Iłłakowiczówny, Ewy Szelburg-Zarębiny. Scenografię koncertu stworzą akwarele autorstwa Kai Prusinowskiej.

W czwartek 8 sierpnia na scenie Wytwórni zagości projekt Wodecki Twist, pod kierownictwem muzycznym Tomasza Szymusia. Na koncercie wystąpią znani i cenieni polscy artyści: Anna Maria Jopek, Ania Rusowicz, Alicja Majewska, Wiktor Dyduła, Wiktor Waligóra, Włodzimierz Korcz, którzy wykonają utwory Zbigniewa Wodeckiego w specjalnie przygotowanych aranżacjach. Założeniem projektu jest przypomnienie wspaniałej i bogatej twórczości legendarnego polskiego muzyka – Zbigniewa Wodeckiego, ale także łączenie stylów muzycznych, miejsc, artystów i publiczności. Dzięki temu  odbiorcy będą mieli okazję usłyszeć znane i lubiane przeboje w odświeżonych wersjach i interpretacjach.

Przedostatni koncert odbędzie się 11 sierpnia i będzie to trzeci, ostatni koncert familijny w ramach tegorocznej Letniej Akademii Jazzu. Zespół Piff Paw wystąpi z programem „Dżdżownica na karuzeli”. Będą to utwory, które rozśmieszą nie tylko najmłodszych odbiorców. Zabiorą w krainę wyobraźni, rozhuśtają swingiem i bluesem, zaproszą do szaleństw w akompaniamencie nieznanych dotąd instrumentów. W 7-osobowym zespole występują m.in.: Aga Kiepuszewska i Nikola Kołodziejczyk, a autorem tekstów jest Ela Madreiter.

Koncert finałowy 17. Letniej Akademii Jazzu odbędzie się 29 sierpnia. Na scenie wystąpi wyjątkowy projekt –  Studio Jazzowe Polskiego Radia. 20-osobowa orkiestra pod batutą Nikoli Kołodziejczyka przypomni legendarny zespół założony przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego w 1968 roku. Podczas koncertu wystąpią doskonale znani muzycy jazzowi, m.in.: Dominik Wania, Tomasz Dąbrowski, Amalia Umeda, Marta Wajdzik czy Maciej Obara. To bezprecedensowe wydarzenie, w ramach którego orkiestra zagra dawne kompozycje Studia Jazzowego Polskiego Radia. Partytury utworów, które złożyły się na repertuar jubileuszowego koncertu, zostały wydobyte z archiwum Polskiego Radia. Zdecydowana większość wybranych na ten wieczór kompozycji nigdy nie została wydana i teraz, po latach, można je będzie usłyszeć na żywo.

Koncerty w ramach INTL Jazz Platform
Kreatywne warsztaty INTL Jazz Platform to stały punkt podczas Letniej Akademii Jazzu. W tym roku odbędą się w terminie 21-25 lipca. Dzięki nim muzycy jazzowi mogą szlifować swój warsztat pod czujnym okiem wykwalifikowanej, zagranicznej kadry. Warsztatom towarzyszą koncerty mistrzowskie, dostępne także w ramach karnetu na 17. Letnią Akademię Jazzu. W tym roku wystąpią m.in.: Jaga Jazzist, PIXVAE, Tarwid Wójciński Szablowski, Signe Emmeluth Amoeba.


PONIŻEJ W ZAŁĄCZNIKU PROGRAM LAJ.

Bilety na wybrane koncerty, a także karnety na wszystkie wydarzenia 17. Letniej Akademii Jazzu dostępne są już w sprzedaży.
Szczegóły na www.wytwornia.pl oraz www.letniaakademiajazzu.pl
Klub Wytwórnia
 • 04-07-2024
 • 11-07-2024
 • 14-07-2024
 • 21-07-2024
 • 22-07-2024
 • 23-07-2024
 • 24-07-2024
 • 25-07-2024
 • 01-08-2024
 • 04-08-2024
 • 08-08-2024
 • 11-08-2024
 • 29-08-2024

Kategoria

Muzyka

Adres

ul. Łąkowa 29

Do pobrania

Program 17LAJ (Pobrań: 19)