2023 Rokiem Pawła Kleckiego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =

2023 Rokiem Pawła Kleckiego

Rada Miejska w Łodzi przegłosowała uchwałę, zgodnie z którą rok 2023 będzie nosił imię Pawła Kleckiego – kompozytora i jednego z najwybitniejszych dyrygentów XX wieku urodzonego w Łodzi. Wniosek z inicjatywą w tej sprawie złożyło Muzeum Miasta Łodzi, a pomysł wsparła Akademia Muzyczna w Łodzi.
W ramach Roku Pawła Kleckiego muzeum planuje m.in. otwarcie wystawy czasowej opowiadającej o twórczości artysty i szereg wydarzeń towarzyszących, które pokażą twórcze dokonania Pawła Kleckiego oraz łódzkie wątki jego biografii.

- W roku 2023 przypada 50. rocznica śmierci oraz 123. rocznica urodzin Pawła Kleckiego. Nie mogliśmy życzyć sobie piękniejszego wyróżnienia, by uczcić pamięć o tej wybitnej postaci – mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. - Łodzianom znane są nazwiska wybitnych osobistości pochodzących z naszego miasta, takich jak Artur Rubinstein, Julian Tuwim czy Aleksander Tansman. Mało kto jednak wie, że możemy być także dumni z jednego z najwybitniejszych dyrygentów ubiegłego wieku – Pawła Kleckiego. Misją naszego muzeum jest utrwalanie w pamięci naszych odbiorców postaci wielkich twórców związanych z naszym miastem, stąd też nasza inicjatywa, którą chcemy przywrócić Pawłowi Kleckiemu należne mu miejsce w świadomości publicznej oraz zaproponować szereg wydarzeń, które przybliżą tę ważną postać oraz jej dokonania – dodaje.

Paweł Klecki (1900–1973) urodził się w Łodzi i podobnie jak Aleksander Tansman oraz Artur Rubinstein zrobił międzynarodową karierę muzyczną. Paweł Klecki wraz z Aleksandrem Tansmanem byli instrumentalistami w pierwszym historycznym składzie Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej, która dała początek Filharmonii Łódzkiej. Z wykształcenia Paweł Klecki był skrzypkiem, kompozytorem i dyrygentem, to właśnie w tej ostatniej dziedzinie spełniał się najbardziej. Nauki pobierał w Polsce, Niemczech i we Włoszech. Na stałe osiadł w Szwajcarii. Tam też podjął współpracę m.in. z Orkiestrą Szwajcarii Romańskiej w Genewie. Prowadził koncerty w Anglii, Włoszech, Ameryce Północnej i Południowej. Zmarł nagle podczas próby z Królewską Orkiestrą Symfoniczną w Liverpoolu.

- Akademia pielęgnuje związki muzyki z miastem między innymi poprzez realizację własnych inicjatyw wydawniczych, naukowych i artystycznych – mówi prof. Elżbieta Aleksandrowicz, rektor Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. - Uczelnia wydała do tej pory publikację „Muzyka nieutracona. Kameralistyka fortepianowa Pawła Kleckiego”, a postać oraz kompozycje Pawła Kleckiego włączane są w programy konferencji, sympozjów i koncertów. Cieszymy się, że Muzeum Miasta Łodzi zaprosiło nas do wspólnego zainicjowania Roku Pawła Kleckiego. Liczę, że dzięki podejmowanym działaniom coraz więcej łodzian będzie mogło poznać tę wyjątkową dla historii kultury muzyczne osobowość artystyczną – dodaje.

Muzeum Miasta Łodzi łódzki rok Pawła Kleckiego zainauguruje w marcu specjalnym koncertem poświęconym jego twórczości.

Kategoria

Muzyka