Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
WYWIAD. Jeśli dostanę się do nieba, to tam też będę śpiewał. Będziemy grać dla Wszechmogącego, Elvis Presley oczywiście w pierwszym rzędzie – planuje piosenkarz KRZYSZTOF KRAWCZYK.
Tegoroczną 16. edycję Festiwalu PRELUDIUM 2014 – Przesłuchanie Konkursowe jurorzy ocenili bardzo wysoko ze względu na prezentowany poziom artystyczny uczestników.
Zgierskie mózgi przepełnione są muzyką. Każdego roku ukazuje się płyta Muzyczny Zgierz – MuZgi promująca miejscowych artystów.
Programy telewizyjne typu „You Can Dance” tworzą wrażenie, że tańczyć może każdy, bez gruntownego przygotowania. Tymczasem, by zrozumieć, czym jest balet, trzeba wiele przeżyć – uważa ROBERT SARNECKI, tancerz Teatru Muzycznego w Łodzi.
Na początku maja ukazały się nakładem łódzkiego wydawnictwa Merakel opracowania 19 Pieśni Fryderyka Chopina na gitarę klasyczną solo autorstwa Mirosława Drożdżowskiego. To pierwsze opracowanie wszystkich pieśni Chopina na gitarę klasyczną.
- Przygoda z „Mam Talent!” była pouczająca. Nie lubię tańczyć, jak mi zagrają, a tam niestety tak trzeba. Może dlatego nie doszliśmy daleko w programie, bo nie jesteśmy małpkami, które dają sobą manipulować - mówi Julia Szwajcer, wokalistka grupy BOSO.
– Byliśmy kiedyś na wsi między Łodzią a Bełchatowem. Akurat poznawałem repertuar Czesława Skrzydłowskiego. Ucieszyłem się, że nauczyłem się melodii, które zrozumieją miejscowi. Po czym usłyszałem: „ładna ta norweska muzyka” – mówi Marcin Lorenc z łódzkiej grupy GĘSTY KOŻUCH KURZU.
Grand Prix IX Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego w Zambrowie zdobyła 14-letnia Karolina Derwisz ze Szkoły Muzycznej w Tomaszowie Mazowieckim.
11 kwietnia po południu uroczyście podpisano odbiór organów barokowych w Filharmonii Łódzkiej, a już wieczorem odbył się pierwszy koncert z ich udziałem. Drugi - następnego dnia.
Mariusz Lewy – student łódzkiej Akademii Muzycznej - zdobył I nagrodę na prestiżowym XV Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych im. prof. Stanisława Kulczyńskiego w Poznaniu.