Kompozytorzy nagrodzeni | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =

Kompozytorzy nagrodzeni

Jury konkursu

Pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Grażyny Bacewicz zdobył Japończyk Satoshi Ohmae za utwór „The Landscape”, druga nagroda (13 050 zł) trafiła do Nicholasa Gotcha z Wielkiej Brytanii za kompozycję „Earthise”, trzecią nagrodę (8 700 zł) otrzymał Andrea Nosari (Włochy) za kompozycję „Whale, Il canto del mare”.
Prace oceniało jury w składzie: Zygmunt Krauze (przewodniczący), dyrygent Paweł Przytocki oraz kompozytorzy Dan Dediu (Rumunia) i Joel Hoffman (Stany Zjednoczone). Na konkurs nadesłano 53 partytury przeznaczone – zgodnie z regulaminem – na orkiestrę symfoniczną lub na organy i orkiestrę symfoniczną. Były to utwory kompozytorów m.in. z Austrii, Hiszpanii, Francji, Japonii, Niemiec, Serbii, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, najwięcej prac napłynęło z Polski i Włoch.

Według jurorów konkursowe partytury prezentowały wysoki poziom i dużą różnorodność stylistyczną. Dan Dediu wyliczał długą listę inspiracji czytelnych w ocenianych utworach, w tym minimalizm, tendencje postserialne i grafikę muzyczną. Joel Hoffman z uznaniem wypowiadał się o technicznych wartościach nadesłanych prac, choć podkreślał, że w partyturach szukał przede wszystkim odpowiedzi na pytania o emocje, czyli o to, co płynie z serca kompozytora. Jak zaznaczył Zygmunt Krauze, obecność w składzie jury dyrygenta – dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej Pawła Przytockiego – była bardzo istotna w zakresie oceny partytur pod kątem możliwości wykonawczych.

Utwory uhonorowane I i II nagrodą zostaną wykonane podczas koncertu w Filharmonii Łódzkiej 29 listopada przez Orkiestrę Symfoniczną FŁ pod dyrekcją Pawła Przytockiego. Prawykonanie utworu, który otrzymał III nagrodę, odbędzie się w ramach sesji Musica Moderna w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi 3 grudnia. Kompozycja zabrzmi w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Gdańsku pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza.

Konkurs organizowany jest przez Katedrę Kompozycji Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinsteina. Odbywa się od 2003 roku, począwszy od czwartej edycji w 2012 roku mogą przystąpić do niego kompozytorzy wszystkich narodowości bez ograniczenia wieku. Tegoroczna edycja konkursu wpisuje się w obchody 110. rocznicy urodzin i 50. rocznicy śmierci Grażyny Bacewicz (1909–1969) – patronki łódzkiej Akademii Muzycznej, wielkiej kompozytorki i skrzypaczki urodzonej w Łodzi. Konkurs jest częścią zorganizowanego z tej okazji przez uczelnię Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Grażyny Bacewicz.

Kategoria

Muzyka
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.