Pieniądze na muzykę | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =

Pieniądze na muzykę

fot. materiały prasowe

Organizatorzy tegorocznych wydarzeń muzycznych w Łodzi otrzymają niemal pół miliona złotych z budżetu miasta. Łodzianie będą mogli uczestniczyć w koncertach jazzowych, wydarzeniach promujących muzykę klasyczną, folklor czy operę. Wiele z nich odbędzie się w formie bezpłatnej.
Sześć dużych wydarzeń muzycznych, wspartych przez Wydział Kultury UMŁ kwotą 491 500 zł, to propozycja dla łodzian, którzy cenią doświadczanie muzyki na żywo. Znów będziemy mogli wziąć udział w m.in. w otwartych koncertach, przybliżających twórczość W.A. Mozarta, w Łódzkiej Akademii Jazzu, Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Młodych Folkowe Inspiracje, oklaskiwać najlepszych jazzmanów na Wielkiej Gali Jazzowej "Grand Prix Jazz Melomani 2021” czy posłuchać Śpiewających fortepianów. Wyjątkowym przedsięwzięciem w skali ogólnopolskiej będzie wystawienie pierwszej polskiej interpretacji opery-baletu „Platée” J. Ph. Rameau.

Polish Camerata Swojemu Miastu - Arcydzieła W.A. Mozarta, koncerty fortepianowe

Otrzymane wsparcie z budżetu miasta to 80 tys. zł. Realizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Orkiestry Kameralnej Polish Camerata. 

Koncerty są znanym i bardzo lubianym cyklem, który przybliża łodzianom najwspanialsze utwory muzyki klasycznej. W tym roku Stowarzyszenie zaplanowało realizację pionierskiego pomysłu na skalę ogólnopolską, czyli przedstawienia publiczności wszystkich koncertów fortepianowych W.A. Mozarta. Te arcydzieła jeszcze nigdy nie były zaprezentowane polskiej publiczności w całości. Ponownie usłyszymy łódzkich muzyków z Polish Camerata, którzy zagrają nam – łodzianom i swojemu miastu utwory fortepianowe genialnego Wolfganga Amadeusza Mozarta.

14.  Łódzka Akademia Jazzu

Tegoroczna Letnia Akademia Jazzu otrzyma wsparcie 180 tys. zł. Realizatorem jest Fundacja Wytwórnia.

Letnia Akademia Jazzu to wydarzenie, które od 14 lat jest organizowane w Łodzi na terenie byłej Wytwórni Filmów Fabularnych i które zawsze przyciąga liczną publiczność.  Koncerty organizowane są latem - w lipcu i sierpniu. Festiwal propaguje twórczość młodych muzyków, zaprasza na koncerty gwiazdy jazzu i realizuje oryginalne warsztaty mistrzowskie. Co tydzień koncertów w Wytwórni wysłuchuje kilkutysięczna, bardzo zróżnicowana łódzka publiczność: od fanów jazzu, młodzież po seniorów, którzy od dziesięcioleci przysłuchują się jazzującej Łodzi.

XI Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych Folkowe Inspiracje

Wydarzenie zostanie wsparte kwotą 90 tys. zł.  Realizatorem wydarzenia jest Fundacja Promocji i Wspierania Twórczości Convivo.

Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych Folkowe Inspiracje odbywa się w Łodzi i województwie łódzkim corocznie od 10 lat. Jest to jedyne w Polsce folkowe, interdyscyplinarne przedsięwzięcie artystyczne, które zostało wzbogacone o działania edukacyjne. Ideą festiwalu jest upowszechnianie nowoczesnego podejścia do polskiej sztuki tradycyjnej i prezentacja utworów muzycznych, tańca, fotografii, wideo, designu i teatru.

Tego lata ponownie Łódź znowu stanie się miastem folku. 11 Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych FOLKOWE INSPIRACJE ruszył już 4 maja, a zakończy się 28 sierpnia 2021 r. Program festiwalu realizowany jest poprzez aktywne uczestnictwo młodych ludzi w kreowaniu działań w różnych strefach aktywności związanych tematycznie z ideą i celami festiwalu: Inspiracja do kreowania tradycyjnych i współczesnych form artystycznego przekazu w oparciu o folklor wielu narodów, kulturę ludową i etniczność różnych grup na świecie. Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem STREFY#FOLK.
FOLKOWE STREFY WIRTUALNE rozpoczęły się 4 maja i potrwają do 24 sierpnia 2021. FOKOWE STREFY REALNE realizowane będą od 25 do 28 sierpnia 2021 r. FOLKOWE STREFY WIRTUALNE - pierwsza część festiwalu będzie miała charakter wirtualnej gry o tytuły FolkMan2021, FolkWoman2021 i FolkGroup2021. Od 15 maja 2021 rozpoczynamy zabawę on-line, w którą zaangażowani uczestnicy będą zbierać punkty w wybranych wirtualnych strefach: STREFA_ZŁOTA ŁÓDKA 2021, STREFA_ZAGRAJ W FOLK 2021, STREFA_INSPIRACJE 2021.

Każdy kto zechce podzielić się swoimi dokonaniami artystycznymi w takich dziedzinach jak: choreografia, wokal, muzyka, rysunek i malarstwo, teatr, design, foto, wideo, może wziąć udział w rankingu o wybrany tytuł. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni i nagrodzeni podczas koncertu w realnej części festiwalu 28.08.2021 na scenie w Manufakturze. Więcej informacji o folkowych strefach wirtualnych i zasadach udziału w grze na stronie www.folkoweinspiracje.pl w zakładce STREFY#FOLK. Realne działania festiwalowe, w zależności od sytuacji epidemicznej i obowiązujących przepisów, zaplanowane zostały na 25-28.08.2021 r. w Łodzi.

FOLKOWE STREFY REALNE to 4 dni wydarzeń festiwalowych odbywających się w tematycznych strefach: STREFIE_TRADYCJE, STREFIE_WSPÓŁCZESNOŚC i STREFIE_MIASTO. Zaplanowano: koncerty zespołów folklorystycznych i współczesnych inspirujących się folkiem, wystawy fotograficzne, widowisko plenerowe, przedstawienie teatralne, pokaz mody, warsztaty edukacyjno-artystyczne, jarmark rzemiosł oraz realizację teledysku do specjalnie skomponowanej piosenki pt. „Łódź, ulica Folkowa”. Szczegółowy program z terminami i miejscami sierpniowych wydarzeń festiwalowych będzie dostępny na stronie www.folkoweinspiracje.pl od 1.06.2021 r. 

XXIX Wielka Gala Jazzowa "Grand Prix Jazz Melomani 2021"

Tegoroczna gala Stowarzyszenia Jazzowego "Melomani" otrzyma kwotę 61 500 zł. Dwudniowy festiwal jazzowy oferuje warsztaty mające na celu kultywowanie tradycji polskiej i zagranicznej muzyki jazzowej, jak również poszukiwanie nowych środków wyrazu ekspresji artystycznej. Podczas drugiego dnia odbywa się Wielka Gala Jazzowa "Grand Prix Jazz Melomani" będąca podsumowaniem jazzowych wydarzeń kulturalnych na terenie całej Polski oraz Europy. Statuetkami Grand Prix nagradzani są nie tyko muzycy, ale również krytycy i ludzie środowiska jazzowego, aktywnie działający w roku poprzedzającym Wielką Galę Jazzową "Grand Prix Jazz Melomani". Gala jest wizytówką największych osiągnięć polskiego i zagranicznego jazzu.

Fortepiany Wolności

Realizatorem wydarzenia jest Fundacja Art Industry, która otrzyma 46 tys. zł.

Czwarta odsłona projektu zaoferuje łodzianom koncerty fortepianowe, które odbędą się w przestrzeni miejskiej i będą mieć charakter zbliżony do "flash mobów. Koncerty potrwają ok. 60 minut, będą bezpłatne i odbędą się na łódzkich osiedlach i miejscach, w których odbiorcy nie spodziewają się tego rodzaju wydarzeń. W tym roku repertuar muzyczny będzie opierał się na muzyce klasycznej.

Realizacja i wystawienie opery - baletu "Platee" J. Ph. Rameau

Stowarzyszenie Promocji Inicjatyw Artystycznych "Operativa", które podjęło się organizacji wydarzenia otrzyma kwotę 34 tys. zł.

Dzieło J. Ph. Rameau pt. „Plater” jeszcze nigdy nie doczekało się polskiej interpretacji. Projekt realizacji opery- baletu Platée zostanie zrealizowany we współpracy łódzkich środowisk artystycznych ze szczególnym udziałem studentów i pedagogów Akademii Muzycznej w Łodzi oraz uczniów i pedagogów Szkoły Baletowej. Kooperacja ta zaowocuje wystawieniem unikatowego, światowego dzieła, a łodzianie jako pierwsi otrzymają możliwość obejrzenia polskiej interpretacji opery-baletu Platee.

materiały prasowe

Kategoria

Muzyka