"Dzieci Bałut – murale pamięci" | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =

"Dzieci Bałut – murale pamięci"

6 sierpnia 2015 r. odsłonięto kolejne cztery murale, które dopełniły istniejącą już Ścieżkę Murali Pamięci.
6 sierpnia odsłonięto kolejne cztery murale, które dopełniły istniejącą już Ścieżkę Murali Pamięci.
Projekt Stowarzyszenia „Na co dzień i od święta” pn. „Dzieci Bałut – murale pamięci” to sposób przybliżania historii dzieci, które w getcie łódzkim doświadczyły okrucieństwa II wojny światowej. Wizerunki autentycznych dzieci polskich, żydowskich i romskich żyjących 70 lat temu na Bałutach, odwzorowane zostały na podstawie archiwalnych fotografii. W 2012 roku powstały pierwsze malowidła, a do tej pory jest ich już 17 i tworzą Ścieżkę Murali Pamięci.
8 sierpnia 2015 roku mijają 72 lata od głodowej śmierci Dawida Sierakowiaka, który zginął w Litzmannstadt Ghetto. Sierakowiak dokumentował czasy okupacji niemieckiej pisząc dziennik. Projekt uhonoruje jego postać poprzez portret na ścianie kamienicy przy 
ul. Spacerowej 8, obok wizerunku kolegi z jego klasy.
Ponadto zostaną uwiecznione dzieci z dwóch fotografii Włodzimierza Pfeiffera z 1936 roku: dziewczynka z pierwszego planu widoku na Plac Joine Pilicera namalowana będzie na kamienicy przy ul. Berlińskiego 15 oraz dziewczynka z fotografii bramy odwzorowana zostanie na domu przy ul. Zielnej 9.
W tym roku również uczczona będzie pamięć więźniów obozu dla dzieci polskich – jedynego obozu koncentracyjnego w III Rzeszy powstałego wyłącznie dla dzieci – poprzez mural na budynku przy ul. Przemysłowej 12 – w pobliżu niegdysiejszego obozu.
Podobnie jak we wcześniejszych edycjach projektu murale powstaną według koncepcji Katarzyny Tośty i zostaną namalowane przez Piotra Saula, asystenta na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Damiana Idzikowskiego tegorocznego absolwenta łódzkiej ASP.
 

Kategoria

Sztuka