Festiwal Komiksu poszerza formułę | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 7 =

Festiwal Komiksu poszerza formułę

Pierwsza od wielu lat zmiana terminu z października na wrzesień i gala wręczenia nowej nagrody kulturalnej - to nowości tegorocznego 28. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Stała pozostaje plejada gwiazd, twórców sztuki komiksu. Na liście gości są min. Jim Lee – amerykański twórca komiksów superbohaterskich z wydawnictwa DC Comics, Achdé – kontynuator  serii „Lucky Luke” oraz Grzegorz Rosiński – rysownik legendarnego „Thorgala”.
28. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbędzie się w tym roku w dniach 15-17 września. Kluczowe wydarzenia zlokalizowano, jak od kilku lat, w Atlas Arenie i salach konferencyjnych Stadionu Miejskiego. Wystawy można będzie oglądać w EC1 Łódź – Miasto Kultury. Od dziś rusza sprzedaż biletów, które dostępne są w kasach EC1 Łódź – Miasto Kultury oraz online. W dniach festiwalu 15-17 września będą one dostępne także w kasach Atlas Areny

Gośćmi tegorocznego MFKiG będą m.in.
- Jim Lee – amerykański twórca komiksów superbohaterskich z wydawnictwa DC Comics,
- Achdé – kontynuator  serii „Lucky Luke”, Grzegorz Rosiński – rysownik legendarnego „Thorgala”,
- Howard Chaykin – autor kanonicznych komiksów „Star Wars”,
- Guy Delisle - twórca reporterskich nowel graficznych
- Simon Bisley – rysownik komiksów m.in. o przygodach Lobo.

Nie braknie też znakomitych twórców polskich, a także warsztatów dla dzieci młodzieży i dorosłych, przeglądów portfolio, strefy targowej, Manga Corner, cospley’a i wielu innych atrakcji. Po raz czwarty odbędzie się też Game Jam, czyli konkurs tworzenia gier komputerowych przez jedyne 48 godzin. Wydarzeniem będzie premiera 2 tomu antologii komiksów z legendarnego magazynu „Relax”, szykowanego przez Egmont Polska.


W świecie Papcia Chmiela

Za kluczową wystawę tej edycji festiwalu uznać można „Świat Tytusa, Romka i A’Tomka” Papcia Chmiela – Instytut Wszechzbytków profesora Talenta” (dostępna w EC1 Łódź – Miasto Kultury, ul. Targowa 1/3). Będzie ona hołdem złożonym temu artyście i jednocześnie ucieleśnieniem marzeń wielu tysięcy fanów, którzy dzięki niej będą mogli przenieść się w komiksowy świat niemal dosłownie. Organizatorzy festiwalu zapewniają, że takiej wystawy komiksu, o takiej skali, w historii polskiego muzealnictwa do tej pory nie było. Wszystko dzięki wizualizacjom wiernym komiksowi, jednakże w wymiarze 1:1. Znajdą się tu atrakcje dla młodszych i starszych, m.in. konkurs wiedzy, szukanie ukrytych liter tworzących hasło, układanie swojej wersji dialogu między postaciami (zabawa w tworzenie scenariusza), podróż do wnętrza Ziemi (gra wideo), możliwość zrobienia pamiątkowych fotografii, duża dawka informacji na temat komiksu, bohaterów i autora, a przede wszystkim sporo humoru poprzez ukazanie wybranych, najciekawszych przykładów, także oryginalnych plansz z serii o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka

Inne ekspozycje to m.in. „Wielka Brytyjska Sztuka Komiksowa”  „Klasycy bydgoskiego komiksu”, „Tomasz Tomaszewski. Łódzkie inspiracje”, „Tomasz Tomaszewski. Kostka” oraz „Wystawa konkursowa” (wszystkie w EC1). „Tramwaj w komiksie” (Muzeum Komunikacji Miejskiej, ul. Wierzbowa 51), 
„Filip Myszkowski. Malarstwo olejne” i „Michał Rzecznik. Scenariusz dla nieistniejącego rysownika” (Dom Literatury, ul. Roosevelta 17), „CO? Mydło.” (Poleski Ośrodek Sztuki, ul Krzemieniecka 2a).  


Dwugłowe misie

Jak zapowiada Kamil Śmiałkowski, formuła Festiwalu Komiksu będzie poszerzana ku wydarzeniom z gatunku Comic Con, czyli tematyki serialowej i popkulturalnej. Organizatorzy chcą jednak odwoływać się do rodzimych "zasobów", są bowiem przekonani, że w tej branży dzieje się bardzo wiele w kraju. Inaczej niż Warsaw Comic Com, który odbędzie się w listopadzie w Ptax Warsaw Expo w Nadarzynie, zapowiadany jako pierwsze wydarzenie tego typu. Adam Radoń, dyrektor Festiwalu Komiksu, deklaruje jednak, że nie ma mowy o rywalizacji - terminy imprez mają być w przyszłości uzgadniane, by nie były dla siebie konkurencją, a łódzki Festiwal Komiksu może też pomagać w tworzeniu programu dotyczącego sztuki komiksu. W łódzkim wydarzeniu udział mają wziąć m.in. twórcy drugiego sezonu serialu "Belfer", "Ucha prezesa", kręconego w Łodzi dla AXN "Ultraviolet" czy filmu "Diplodok", będącego ekranizacją słynnych komiksów autorstwa Tadeusza Baranowskiego.

15 września w Atlas Arenie (al. Bandurskiego 7) odbędzie się zaś pierwsza gala Misiów, czyli nowej nagrody kulturalnej. Nazwa MISIE nawiązuje tak do popularnej komedii Stanisława Barei, jak i do frazy „Mi się podoba”, która wyraża ideę tej nagrody. Będzie ona bowiem przyznawana wydarzeniom i pracom z gatunku kultury popularnej. Misie przyznawać będzie blisko dwieście osób związanych z kulturą, które od pięciu lat tworzyły Akademię Węży, czyli kapitułę Węży – anty-nagród dla najgorszych polskich filmów. Akademia niedawno zmieniła nazwę na Popkulturową Akademię Wszystkiego, a w jej skład wchodzą tak twórcy kultury, jak krytycy i publicyści m.in. Tomasz Raczek, Igor Zalewski, Grzegorz Brzozowicz. Dwugłowe statuetki Misiów będą jednak nagrodą pozytywną i po raz pierwszy przyznane zostaną w ośmiu kategoriach: Rozbawiło, Wzruszyło, Wstrząsnęło, Działo Się, Najlepszy Bohater, Najlepsza Bohaterka, Najlepszy Czarny Charakter, Najlepszy Twórca. Wśród nominowanych są m.in.

- filmowiec Tomasz Bagiński (za "Legendy Polskie"), 
- reżyser Wojciech Smarzowski (za "Wołyń" i "Księdza"), 
- aktor kabaretowy Robert Górski (za "Ucho prezesa"),
- nowa redakcja "Przekroju" (za dokonanie niemożliwego – odtworzenie ducha i charakteru słynnego pisma, które od lat było już tylko wydmuszką i pokazane że kwartalnik też może być sensownym cyklem wydawniczym).
- Lord Solo (z komiksu "Będziesz smażył się w piekle")
- Michalina Wisłocka (z filmu "Sztuka kochania", grana przez Magdalenę Boczarską)
-Adrian (z serialu "Ucho prezesa", w tej roli Paweł Koślik)
- spektakl "Klątwa" w reż. Olivera Frljicia w Teatrze Powszechnym

Pełną listę nominowanych można przeczytać m.in. TUTAJ.

Razem z twórcami "Wiedźmina"

W dniach 3-6 września w EC1 odbędzie się też kolejna edycja Promised Land Art Festival, czyli międzynarodowej konferencji oraz warsztatów poświęconych grafice komputerowej, efektom specjalnym oraz sztuce animacji – organizatorami są studio CD PROJEKT RED (twórcy serii gier o Wiedźminie) oraz EC1 Łódź – Miasto Kultury. Przedsięwzięcie przeznaczone jest zarówno dla profesjonalistów chcących podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, jak i osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w branży. Więcej informacji na temat Promised Land znajduje się pod adresem www.promisedland-artfestival.com.

Bilety na wydarzenie już dawno zostały wyprzedane, jednak do wygrania jest dziesięć bezpłatnych pojedyncz ych zaproszeń na to wyjątkowe wydarzenie, a wartość każdego z nich to aż 1400 zł.Wystarczy stworzyć ilustrację (fan art) o tematyce „EC1 Łódź – Miasto Przyszłości”, w którym w formie graficznej zaprezentowana zostanie wizja obiektów EC1 w przyszłości. Termin nadsyłania prac: do 18 sierpnia. Regulamin na stronie www.komiksfestiwal.com

Z kolei Open Day, czyli dzień otwarty Promised Land Art Festival, pozwoli m.in. poznać tajniki produkcji gier komputerowych. W programie znajdują się przykładowo spotkania z artystami ze studia CD PROJEKT RED oraz z rzeźbiarzem Tomaszem Radziewiczem, twórcą efektów specjalnych Grzegorzem Jonkajtysem (m.in. „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy, "Hellboy” i „Sin City”), czy Filipem Turzyńskim z 3DGence, który będzie wprowadzać w tajniki wydruków trójwymiarowych. Open Day odbędzie się 2 września na terenie EC1 Łódź, w godzinach 10:00-18:00. Bilety w cenie 15 zł można nabyć na oficjalnej stronie www.promisedland-artfestival.com/openday

W programie 28. MFKiG w Łodzi są też 15. finały ESL Mistrzostw Polski w turniejach „Counter-Strike: Global Offensive” oraz „League of Legends” zarówno o tytuły, jak i nagrody pieniężne (pula to 260 tys. złotych) oraz Fighting Games Challenge, na który wraz z MFKiG zapraszają CeX i Street Fighter Polska (gry turniejowe w tym roku: Tekken 7, Guilty Gear Xrd - Rev 2, Injustice 2).

Kategoria

Sztuka