Graficzna wrażliwość | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =

Graficzna wrażliwość

MINIRECENZJA. W Akademii Sztuk Pięknych można oglądać prace, które powstały na zajęciach w ramach Letnich Międzynarodowych Kursów Grafiki Artystycznej. W wystawie biorą udział artyści z Polski, Włoch, Chin i Kuby.
W Akademii Sztuk Pięknych trwają pierwsze Letnie Międzynarodowe Kursy Grafiki Artystycznej (organizowane we współpracy z Międzynarodowym Centrum Grafiki Artystycznej KAUS w Urbino), w których biorą udział młodzi artyści z Polski, Włoch, Chin i Kuby.
Od 22 lipca do 3 sierpnia szlifowali swój warsztat pod okiem prof. Dariusza Kacy (techniki druku wypukłego), prof. Krzysztofa Wawrzyniaka (techniki wklęsłodrukowe), prof. Witolda Warzywody (techniki litograficzne) i prof. Sławomira Ćwieka (techniki łączone).
W uczelnianej Galerii Kobro można oglądać efekty ich pracy. Można porównać, jak różną wrażliwość artystyczną mają poszczególni twórcy. Są i dzieła abstrakcyjne, i przedstawiające. Czarno-białe i kolorowe. Minimalistyczne, gdzie uproszczone formy pojawiają się na pustej powierzchni papieru, i takie, gdzie elementy graficzne wypełniają cały „kadr”, zgodnie z zasadą horror vacui. Inspirowane naturą, architekturą, człowiekiem… Niektórzy artyści są jeszcze nieco nieporadni, inni – w pełni świadomi graficznego warsztatu i formy.
Na wystawie znalazły się, co ciekawe, prace inspirowane Łodzią. Daphne Barett Rossi zafascynowały stojące przy łódzkich bramach krasnale, a Silvanę Sabbione – pomnik fabrykantów na Piotrkowskiej, w którego wizerunek wkomponowała postać małego chłopca z Litzmannstadt Getto, namalowaną jako mural na ścianie kamienicy w ramach projektu „Dzieci Bałut”.  
Wśród wielu ciekawych grafik najbardziej ujęły mnie oszczędne w formie prace Catheriny Valentini – z czarnymi i czerwonymi stylizowanymi sylwetkami ludzi, ptaków, zwierząt tworzących dekoracyjne kształty na białym tle oraz korpusami ludzi. Zaintrygowała mnie też grafika Agnieszki Mazek z białym zarysem głowy ptaka na czarno-białym, abstrakcyjnym tle.
Pierwsza część Letnich Międzynarodowych Kursów Grafiki Artystycznej już się zakończyła, ale do 18 sierpnia w ramach projektu znany japoński artysta Yuji Kobayashi prowadzi kurs ph. „Komplementarność technik graficznych w druku artystycznym”.
 

ATN
 

W wystawie udział biorą: Daphne Barett Rossi, Veronica Colombi, Vilma Delfini, Natalia Dobkowska, Liu Hong Liang, Agnieszka Koziarz, Mimma Maspoli, Agnieszka Mazek, Maria Pia Pianori, Silvana Sabbione, Silvia Sala, Darien Sanchez Castro, Chiara Trabaldo Lena, Caterina Valentini, Dou Wen Kang.  
 
Wystawa czynna do 18 sierpnia 2013.
Akademia Sztuk Pięknych

Kategoria

Sztuka

Adres

ul. Wojska Polskiego 121

Kontakt

Galeria OdNowa (sala 261, II piętro) czynna: pn.-pt. 9-15
Galeria Kobro (I piętro) czynna: pn.-pt. 10.30-14
Wstęp wolny