JA JESTEM, TY JESTEŚ | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =

JA JESTEM, TY JESTEŚ

RECENZJA: Atrakcyjne kolorystyczne płaszczyzny obrazów Joanny Maślejak stanowią barwny spektakl. W owych obrazach abstrakcyjnych autorka utrwala miejsca i sytuacje, które ulegają znacznemu uproszczeniu.

 

Prezentowane na wystawie w Muzeum Miasta Łodzi obrazy Joanny Maślejak pokazują ewolucje twórczości tej młodej artystki. Autorka na początku swojej działalności zajmowała się głównie malarstwem figuratywnym, które z czasem przekształciło się w abstrakcję. Nie jest to jednak czysta abstrakcja. Atrakcyjne kolorystyczne płaszczyzny obrazów stanowią barwny spektakl. W owych pracach autorka utrwala miejsca i sytuacje, które ulegają znacznemu uproszczeniu. Często trudno odnaleźć w nich realistyczne odniesienia. Twórczyni jednak przy użyciu odpowiednich kolorów, linii, kształtów oddaje ich atmosferę. Momentami można odnieść wrażenie, że podąża w stronę dekoracyjności, a deklarowane przez nią zainteresowanie rzeczywistością znika. Nie jest to jednak zarzut. Malarstwo Maślejak dzięki uproszczeniom staje się niemalże metaforyczne. Występująca tu forma i materia nasycone są zadumą i głębokim ładunkiem uduchowienia. Można powiedzieć, że jej prace są wzmocnieniem obrazów rzeczywistych. Uważni widzowie odnajdą w nich historię o człowieku opowiedzianą w sposób bardzo subtelny, niemalże poetycki.
Ja jestem, Ty jesteś mówi artystka. Wydaje się, że taki tytułu wystawy stanowi doskonałe podsumowanie różnorodnych działań formalnych autorki, których sednem zawsze pozostaje człowiek. W swoich abstrakcyjnych kompozycjach Maślejak szuka wnikliwie postaci ludzkiej. Unika jej wyrazistego przedstawienia, często jedynie zarysowuje sylwetkę, aby przez zbytnią dosłowność nie strywializować komunikatu, który chce przekazać. Pozostawia wiele wyobraźni odbiorcy.
 
Joanna Maślejak
Urodzona 1 czerwca 1986 roku w Nowej Dębie, absolwentka Liceum Plastycznego w Rzeszowie  (specjalizacja snycerstwo), w latach 2006-2011 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa - dyplom z wyróżnieniem w 2011 roku w Pracowni Malarstwa prof. nadz. Piotra Stachlewskiego oraz w Pracowni Rysunku, Ilustracji i Komiksu dr. hab. Gabriela Kołata. W roku 2009 otrzymała stypendium, w ramach programu Erasmus, na  Universitatea de Arta si Design w Cluj Napoce (Rumunia), a dwa lata później - w roku 2011 - nagrodę Muzeum Miasta Łodzi w 28. Konkursie  im. W. Strzemińskiego dla studentów ASP w Łodzi w kategorii Sztuki Piękne. Twórczość w zakresie malarstwa oraz ilustracji.
 

Wystawa czynna do 29 marca 2014.

Muzeum Miasta Łodzi

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, ul. Ogrodowa 15

Kontakt

tel. 42 307 26 57
Czynne:
wt., śr., czw. 10-16, pt., sob., nd. 12-18
w środę wstęp wolny na wystawy stałe
bilety na wystawy czasowe: 7 zł i 5 zł
bilety łączne (do muzeum i galerii): 12 zł i 8 zł