PODRÓŻ SENTYMENTALNA | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =

PODRÓŻ SENTYMENTALNA

RECENZJA: Ekspozycja prac w Ośrodku Propagandy Sztuki obejmuje rozległy dorobek Pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Tomasza Chojnackiego. Jest to wystawa retrospektywna, pokazująca szerokie spectrum problemów natury artystycznej i dydaktycznej.
Ekspozycja prac w Ośrodku Propagandy Sztuki obejmuje rozległy dorobek Pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Tomasza Chojnackiego. Jest to wystawa retrospektywna, pokazująca szerokie spectrum problemów natury artystycznej i pedagogicznej. Na wystawie możemy zobaczyć najciekawszych prac absolwentów i studentów. Materiał tematyczny i formalny grafik jest bardzo rozległy. Odnajdziemy pracę o  czytelnej formie, ale również takie, które w aluzyjny sposób odnoszą się do rzeczywistości. Owa różnorodność jest obrazem struktury Pracowni Grafiki Warsztatowej, stanowi również o indywidualnych postawach artystycznych studentów.
Grafiki Agaty Sulikowskiej wprowadzają nas w atmosferę nocnego życia. Z ciemnych płaszczyzn wyłaniają się białe wyraziście zarysowane postacie ludzkie, przesiadujące w lokalach. Zdeformowane twarze i sylwetki oddają ich cechy charakteru.
Natomiast w przypadku Ity Haręzy dochodzi do głosu siła techniki, którą posługuje się artystka. Autorka rozbija jednolitą strukturę przedstawień, pokrywając całą powierzchnię punktami. Powstałe w ten sposób grafiki tworzą jakby "punktową" strukturę. To nawiązanie do mgły, która zmienia percepcję. I tak pejzaże Haręzy, za sprawą ciekawego zabiegu formalnego - dają złudzenie nierzeczywistości.
Interesująca jest również syntetyczność prac Aleksandry Promińskiej. Zastosowane plamy cieni i świateł służą do nadania pejzażom efektów malarskich. Oniryczne przedstawienia stanowią układy otwarte na przestrzeń. Granica, jaką stanowi linia horyzontu, znajduje swój wyraz w dualizmie pomiędzy niebem a oceanem.
Jeszcze inną rzeczywistość, pełną treści symbolicznej przedstawia nam Anna Ciepłowska. Jej grafiki to obrazy mrocznych, opuszczonych budowli. Pojawia się tu jednak promyk światła, który wydobywa się z symbolicznych otwartych drzwi. Przejście przez otwór, to przedostanie się do innej lepszej rzeczywistości.
Wiele prac, które możemy oglądać w Ośrodku Propagandy Sztuki to interesujące propozycje, mówiące o rzeczach istotnych, którym warto poświęcić uwagę. Wystawa ukazuje, jak w miarę upływu lat, rozwijała się twórczość wielu talentów artystycznych. Jest również świadectwem ciągłości rozwoju grafiki warsztatowej. Ekspozycja dowodzi również, że grafika nie jest jedynie czystą techniką ilustracji. Stanowi oryginalną propozycję artystycznego wyboru.
 
Ekspozycja przygotowana przez prof. Tomasza Chojnackiego ukazuje dokonania Pracowni, która funkcjonowała pod kierunkiem prof. Chojnackiego ponad 20 lat do roku 2013. Pracownia wykształciła absolwentów, wielu spośród nich kontynuuje działalność twórczą w dziedzinie grafiki i zdobywa nagrody na najważniejszych konkursach ogólnopolskich. Tomasz Chojnacki uważa, iż „zasadą nauczania w … pracowni … [był] przede wszystkim element etyczny, moralny, a więc nie tylko prowadzący do rozwijania możliwości technicznych, czy intelektualnych, ale również poszerzający możliwości i osobowość artystyczną studenta. Zasadą tą … [było] odniesienie się do natury polegające na nieustannej i czynnej reakcji na otaczającą nas rzeczywistość. …owo odniesienie do fizycznej rzeczywistości pozwala na pewną kontrolę – odróżnienie kłamstwa od prawdy. Przy czym nie musi mieć ono natury czysto wzrokowej. Zasada ta ma na celu poszerzenie możliwości widzenia rzeczywistości zewnętrznej i wewnętrznej…”.

Wystawa czynna do 8 marca 2014.;

 
Ośrodek Propagandy Sztuki

Kategoria

Sztuka

Adres

Łódź, park im. Sienkiewicza

Kontakt

tel. 42 674 10 59
czynny: wt.-pt. 11-18, sob., nd. 11-17
w czwartki wstęp wolny