Ty jesteś kuratorem – Teresa Latuszewska-Syrda | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =

Ty jesteś kuratorem – Teresa Latuszewska-Syrda

Meisal, Bałuty, 2016

Galeria Kalejdoskopu to miejsce, które oddajemy osobom zaprzyjaźnionym ze sztuką, popularyzatorom, animatorom kultury, liderom różnych środowisk. W 13. odsłonie kuratorką jest Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms, która stworzyła w Łodzi uliczną Galerię Urban Forms z muralami.
GALERIA URBAN FORMS
Raku, Barys, Ovca, Meisal

Wracam do pierwszych murali Galerii Urban Forms autorstwa łódzkich grafficiarzy i tych stworzonych przez nich w projektach na Starym Polesiu. Ciekawa byłam, co dzisiaj robią ci, którzy niegdyś malowali tagi na murach. Raku maluje murale na zlecenie. Barys tworzy grafikę 3D i jest ilustratorem w międzynarodowym wydawnictwie. Ovca od czterech lat maluje kajaki w Zakładzie Produkcyjnym „Plastex” w Warszawie – połowa kajaków używanych przez mistrzów olimpijskich jest jego dziełem. Meisal jest czasem w Łodzi, czasem w Londynie, bodaj on jeden pozostał wierny korzeniom. 

Na Teofilowie na murku pływalni Wodny Raj znajduje się mural z 2010 r. Autorami są Bezt i Sainer, czyli Etam Cru oraz Barys i Raku, wtedy jako 3Dfox. To namalowana lekką kreską zabawna, trochę ironiczna historyjka. Mural na wieżowcu przy Rybnej 8 powstał w ramach Dnia Ziemi we współpracy z Fundacją Hippocampus, jego autorem jest Barys. Inny charakter ma wielkoformatowy obraz tego twórcy z 2011 r., znajdujący się na ścianie budynku Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ. W 2015 i 2017 r. FUF realizuje na Starym Polesiu projekt Off Galeria, w ramach którego artyści tworzą murale inspirowane obrazami z kolekcji Muzeum Miasta Łodzi. W 2015 powstaje obraz Meisala i Ovcy, nawiązujący do płótna Jerzego Krawczyka „Myśli o działaniu, myśli o myśleniu” (Pogonowskiego 35). W 2017 Meisal przy Żeligowskiego 58 tworzy mural z przestrzenną, zachwycającą precyzją instalacją, odwołujący się do życia twórczości i Jankiela Adlera.

Kategoria

Sztuka