Unreal | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 8 =

Unreal

Praca Emilii Chmielewskiej

Twórcy wystawy „Unreal”, która 5 VI o godz. 18 zostanie otwarta w Galerii ASP, eksplorują temat nierzeczywistości nie tylko poprzez treść, ale także poprzez formę. Ekspozycja odbywwa się w ramach Fotofestiwalu.
Książki stworzone przez studentów swoją konstrukcją daleko wykraczają poza to, co w pierwszej kolejności nasuwa się na myśl. Przyjmują postać rozmaitych obiektów, które przy pierwszym zetknięciu mogą nie wpisać się w indywidualne wyobrażenia zawierające w sobie to, co można określić mianem książki. Młodzi twórcy podejmują wyzwanie rozszerzenia tych imaginacji o swoje idee nierealnego, przedstawiane w zaskakujący, nieprawdopodobny i daleki od tego co znane sposób.

Człowiek, którego nigdy nie spotkaliśmy, a mimo to wydaje się znajomy. Sen, który wykracza poza jakiekolwiek ramy rzeczywistości. Wspomnienie, które nigdy się nie wydarzyło. Te i wiele innych zjawisk można opisać jednym słowem: nierealne.

„Unreal” to właśnie temat, który zgłębili studenci II roku fotografii i multimediów z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dobór hasła o tak szerokim zakresie interpretacji – od poczucia niepasującego elementu układanki po zjawiska psychologiczne – pozwolił na realizację prac, które zabierają odbiorców w niezapomnianą podróż poza granice twardo wyznaczone przez rzeczywistość. To właśnie tutaj zbadano to, co wymyka się pełni poznania i opisano coś, czego nie da się doświadczyć.

Formą realizacji prac są książki. Co jako pierwsze pojawia się w umyśle po usłyszeniu hasła „książka”? Na ślepo można strzelić, że będą to wspomnienia z szelestu przewracania celulozowych stron, naznaczony zapachem biblioteki papier z gęsto wydrukowanym tekstem czy szorstkość twardej oprawy z wytłoczonym tytułem i nazwiskiem autora konkretnej pozycji.

Można by stwierdzić, że wszystkie te cechy charakteryzują tzw. książkę tradycyjną, która jako oprawiony, papierowy obiekt może zajmować rozmaite miejsca w przestrzeniach m.in. mieszkań, szkół, księgarń czy bibliotek. Czy jednak faktycznie właśnie w ten sposób istnieje książka? 
Czy może konkretne dzieło jest znacznie bardziej niematerialne, mniej realne niż fizyczna forma tekstu, który zależnie od ilości stron z różną wagą może ciążyć w dłoniach? Istnienie książki nie jest zależne od egzemplarzy będących jej nośnikami. Jako zbiór idei twórcy, książka funkcjonuje w sposób metafizyczny – wykracza poza dowolne formy, służące za podłoże do przedstawiania informacji.

Kuratorki wystawy: dr Dagmara Bugaj, dr Anita Osuch 
Autorka identyfikacji graficznej wystawy: Aleksandra Geppert

Osoby artystyczne:
Weronika Biełuszka, Janusz Burszewski, Emilia Chmielewska, Adrianna Galasińska, Antoni Jastrząbek, Mikołaj Łaszkiewicz, Julia Mostowik, Monika Sputowska, Pola Strusińska, Iga Szymczykiewicz, Lena Tryzno.


Galeria ASP
  • 05-06-2025 godz 18:00 - 23-06-2025

Kategoria

Sztuka

Adres

ul. Piotrkowska 68

Kontakt

czynna: wtorek-piątek 11-18, sobota 11-15
wstęp wolny