Zmarła prof. Ewa Marxen-Wolska | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 4 =

Zmarła prof. Ewa Marxen-Wolska

Zmarła prof. dr hab. Ewa Marxen-Wolska, światowej klasy konserwator zabytków – ze szczególnym uwzględnieniem średniowiecznego malarstwa na drewnie. Msza żałobna odbyła się 26 sierpnia.
21 sierpnia 2013 r. zmarła prof. dr hab. Ewa Marxen-Wolska, historyk sztuki, współtwórca i wykładowca Katedry Historii Sztuki na Uniwersytecie Łódzkim, ale przede wszystkim wybitna, światowej klasy konserwator zabytków – ze szczególnym uwzględnieniem średniowiecznego malarstwa na drewnie.
Msza żałobna odbyła się 26 sierpnia w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego przy pl. Wolności w Łodzi.
 
Wspomnienie
Pani profesor Marxen-Wolska to nie był zwykły nauczyciel. Jej wykłady z konserwatorstwa nie odbywały się w uniwersyteckiej sali, ale w mieszkaniu przy placu Wolności. Nie było nudnego wyliczania technik konserwatorskich, ale opowieści o własnych doświadczeniach, ilustrowane slajdami wyświetlanymi na ścianie. A doświadczenia te były tak bogate, że mogły zastąpić niejeden podręcznik sztuki konserwatorskiej.
Wykłady pani profesor były nietypowe jeszcze i z tego powodu, że była niezwykle ciepłą, uroczą osobą, która po prostu lubiła wszystkich swoich studentów.
Ze wszystkich opowieści w pamięć najbardziej zapadła mi ta o wielkiej powodzi we Florencji w 1966 roku, gdy rwąca rzeka Arno zabierała ze sobą obrazy porwane ze słynnej Galerii Uffizi, a ludzie skakali do wody, by je ratować. Chwilę później na ratunek wezwano konserwatorów z różnych krajów, w tym profesor Ewę Marxen-Wolską. Zdaje się, że to właśnie wtedy opracowała innowacyjną metodę powolnego osuszania dzieł sztuki namalowanych na drewnie, którą po niej zaczęto stosować na całym świecie…
Aleksandra Talaga-Nowacka, studentka prof. Ewy Marxen-Wolskiej

Kategoria

Sztuka