Burza emocji w Jaraczu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =

Burza emocji w Jaraczu

Na premierę „Burzy” Williama Szekspira zaprasza 4 XI o godz. 19 Teatr im. Jaracza – z okazji jubileuszu 135-lecia sceny. Spektakl zabierze nas w podróż po ludzkich namiętnościach, pragnieniach, tęsknotach, lękach i nadziejach. Istotna jest tutaj refleksja, że nawet przemożne pragnienie zemsty przemienić się może w gotowość do przebaczenia i chęć pojednania, że miłość zwycięża nienawiść i podłość. Reżyseria – Ivan Krejčí.
Pochodzący z Czech reżyser jest dyrektorem Teatru Kameralnego Arena w Ostrawie, który za jego kadencji od lat jest uznawany za najlepszy teatr. Krejčí na koncie ma liczne realizacje operowe, ale także dramatyczne. Wielokrotnie realizował dzieła Szekspira, jednak „Burzę” w jego interpretacji widzowie zobaczą po raz pierwszy.

– „Burza” kojarzy się często z fikcją, z bajkową opowieścią, czymś na co patrzymy, ale nie musimy się z tym utożsamiać. Bardzo mi zależy, aby, pozostając wiernym autorowi, ukazać ludzką naturę tego dzieła. Widzę w tym tekście namiętności, tęsknoty, walkę o władzę. Chcę, poprzez Szekspira, porozmawiać o kondycji ludzkiej, o tym jaki świat pozostawimy przyszłym pokoleniom – tłumaczy Ivan Krejčí, reżyser.

Na scenie wystąpi 15 aktorów. W roli Prospera – Bogusław Suszka, Mirandę natomiast zagra gościnnie Zofia Stafiej. Jako księcia Ferdynanda publiczność zobaczy Krzysztofa Wacha. W obsadzie znaleźli się także: Robert Latusek, Mateusz Czwartosz/Paweł Paczesny, Mariusz Siudziński, Andrzej Wichrowski, Mikołaj Chroboczek, Hubert Jarczak, Mariusz Witkowski, Natalia Klepacka, Mariusz Słupiński, Elżbieta Zajko/Joanna Zagórska (gościnnie), Agnieszka Skrzypczak, Joanna Koc (gościnnie). 

Widowiskowe akrobacje dla wcielającej się w Ariela Natalii Klepackiej przygotował Artur Grudziński. Scenografię składającą się z ledowych lian i deszczu zaprojektował Martin Šimek. Za kostiumy odpowiada Jana Hauskrechtova. Przygotowaniem wokalnym aktorów zajęła się Paulina Grochowska-Stekla, a ruchem scenicznym Tomasz Dajewski. Autorem muzyki jest Ivan Acher. Asystentką reżysera – Matylda Paszczenko.

Wybór dramatu przygotowanego specjalnie z myślą o jubileuszu jest nieprzypadkowy. Pierwszą „Burzę” wyreżyserował Leon Schiller w 1947 roku, kiedy Teatr działał jeszcze pod szyldem Teatru Wojska Polskiego. Po Schillerze dramat Szekspira wracał na scenę Jaracza za sprawą Witolda Zatorskiego w 1975 roku i Zbigniewa Brzozy w roku 1999.

W 2023 roku, 4 XI o godz. 19 widzowie zobaczą kolejną interpretację „Burzy”, tym razem okraszoną dawką czeskiego poczucia humoru. Spektakl zostanie pokazany także 3 XI o 19 oraz w niedzielę 5 XI o 17.

Przed wejściem na Dużą Scenę warto będzie udać się na górne foyer teatru, gdzie otwarta zostanie wystawa „4xBurza” prezentująca fotografie z dotychczasowych realizacji dramatu w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.
Teatr im. Stefana Jaracza
  • 03-11-2023 godz 19:00
  • od 04-11-2023 godz 19:00
  • 05-11-2023 godz 17:00

Kategoria

Teatr

Adres

ul. Jaracza 27

Kontakt

tel. 42 662-33-00
tel/fax: 42 662-33-33
e-mail: bow@teatr-jaracza.lodz.pl