JUBILEUSZ TADEUSZA KOZŁOWSKIEGO - TOSCA | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 4 =

JUBILEUSZ TADEUSZA KOZŁOWSKIEGO - TOSCA

40 lat na operowej scenie - dyrygent Tadeusz Kozłowski świętuje piękny jubileusz.
Jest najwybitniejszym polskim dyrygentem operowym i jednym z najznakomitszych dyrygentów w Europie. Studia dyrygenckie ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Bogusława Madeya.
Jeszcze w czasie studiów został zaangażowany do Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie przeszedł wszystkie stopnie kariery dyrygenckiej (asystent dyrygenta, dyrygent, kierownik wokalny, dyrygent - szef orkiestry), by w latach 1981-87 po raz pierwszy pełnić funkcję dyrektora artystycznego tej sceny. Dyrektorem artystycznym TWŁ był trzykrotnie. W roku 1985 wraz z zespołem Teatru Wielkiego w Łodzi i gwiazdami takimi jak: Maria Chiara, Fiorenza Cossotto, Nunzio Todisco i Ivo Vinco zainaugurował działalność odrestaurowanego Teatro Vittorio Emanuele w Messynie. W latach 1987-92 był pierwszym dyrygentem Macedońskiej Opery Narodowej i Macedońskiej Filharmonii Narodowej w Skopje, koncertował także w wielu miastach republiki oraz wielokrotnie prowadził gościnnie spektakle w Chorwackiej Operze Narodowej w Zagrzebiu. Po powrocie do kraju w latach 1996-98 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Muzycznego w Łodzi. We wrześniu 1998 roku na nowo objął stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Łodzi i pełnił ją do roku 2000, a następnie ponownie w latach 2004-2005. Dla tej sceny przygotował ponad 50 premier, w tym prapremiery polskie: „Echnaton” Philipa Glassa, „Dialogi karmelitanek” Francisa Poullenca, „Adriana Lecouvreur” Francesca Cilei, „Kandyd” Leonarda Bernsteina. W latach 2001-2002 był dyrektorem artystycznym Opery i Operetki w Krakowie. Ma w repertuarze ponad 70 tytułów operowych, baletowych i operetkowych. Poprowadził ponad pięć tysięcy (!) spektakli oraz koncertów symfonicznych i kameralnych. Występował gościnnie w niemal wszystkich krajach Europy.
Jest laureatem Brązowego Medalu Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS i „Maski Masek” – Nadzwyczajnej Złotej Maski przyznanej podczas jubileuszu 40-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi za 50 znakomitych realizacji w tym teatrze. Od 2005 był w nim I dyrygentem, od października 2008 pełnił w Teatrze również funkcję kierownika muzycznego a następnie do lipca 2011 - zastępcy dyrektora ds. muzycznych.  Nie ma wątpliwości, że Maestro Tadeusz Kozłowski jest rekordzistą! Dla samego teatru Wielkiego w Łodzi, w ciągu jego 46-letniej historii przygotował 55 premier operowych i baletowych, najbliższa - zaplanowana na 17 maja Tosca Pucciniego - będzie premierą 56. Kolejne przedstawienia 19 i 21 maja.

Kierownictwo muzyczne: TADEUSZ KOZŁOWSKI
Reżyseria, inscenizacja: JANINA NIESOBSKA, WALDEMAR ZAWODZIŃSKI
Scenografia: WALDEMAR ZAWODZIŃSKI
Kostiumy: MARIA BALCEREK
Przygotowanie chórów: WALDEMAR SUTRYK
Obsada:
Floria Tosca - Monika Cichocka, Anna Wiśniewska-Szopa, Ewa Vesin
Mario Cavaradossi - Sylwester Kostecki, Tomasz Kuk, Dominik Sutowicz
Baron Scarpia - Adam Szerszeń, Aleksander Teliga

Wywiad z Tadeuszem Kozłowskim - w czerwcowym numerze "Kalejdoskopu".