"Wykapany zięć" na żywo w Teatrze Telewizji | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =

"Wykapany zięć" na żywo w Teatrze Telewizji

Spektakl "Wykapany zięć" Foto: Katarzyna Bąba

Teatr Powszechny w Łodzi zagra dla całej Polski. To będzie pierwszy w czasie pandemii Teatr Telewizji na żywo. 1 czerwca o g. 21:00  z Małej Sceny  transmitowana będzie komedia Krzysztofa Kędziory „Wykapany zięć”. 
„Wykapany zięć” to sztuka nagrodzona w V „Komediopisaniu”, konkursie na napisanie współczesnej polskiej komedii organizowanym w Teatrze Powszechnym – Polskim Centrum Komedii. Polska prapremiera odbyła się we wrześniu 2019 na deskach Powszechnego.

Wybór „Wykapanego zięcia” ma pokazać, jaki potencjał mają polskie sztuki komediowe. W Teatrze Telewizji widzowie mogli już zobaczyć kilka komedii napisanych specjalnie dla Teatru Powszechnego  - między innymi przez Wojciecha Tomczyka, Radosława Paczochę czy Juliusza Machulskiego, który swoją przygodę z teatrem zaczął od współpracy z Polskim Centrum Komedii. - Tym razem obejrzymy sztukę Krzysztofa Kędziory, która była jego teatralnym debiutem  – mówi Ewa Pilawska, twórczyni Polskiego Centrum Komedii oraz pomysłodawczyni konkursu „Komediopisanie”.  – Nie sięgamy tylko po bezpieczne sztuki i gotowe formaty, ale poszukujemy nowego języka polskiej komedii, dlatego bardzo cieszę się z tej prezentacji. Tworzenie nowej wartości artystycznej w teatrze zawsze wymaga podjęcia ryzyka oraz ogromnej cierpliwości i czułości. Prezentacja na żywo to powrót do korzeni Teatru Telewizji, dlatego szczególnie ucieszyło mnie zaproszenie dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej Ewy Millies-Lacroix. To na pewno bardzo duże wyzwanie logistyczne, ale też wielkie wyróżnienie i potwierdzenie, że warto rozwijać projekt Polskiego Centrum Komedii i „Komediopisania” – podkreśla Ewa Pilawska.

Do tej pory dla Polskiego Centrum Komedii pisali zarówno uznani autorzy, jak i debiutanci. Wśród autorów są m.in. Przemysław Jurek, Paweł Mossakowski, Juliusz Machulski, Wojciech Tomczyk czy Wojciech Bruszewski. Sztuki nagrodzone w „Komediopisaniu” zostały przetłumaczone na angielski, francuski i czeski, wystawiane były za granicą i w Polsce, między innymi w Krakowie i Warszawie. Część sztuk została opublikowana w wydanej przez Polskie Centrum Komedii „Antologii współczesnej polskiej komedii”.

 – "Wykapany zięć" jest moim debiutem. Zacząłem pisać, bo stwierdziłem, że fajnie byłoby przełamać monopol komedii brytyjskiej czy francuskiej. Postanowiłem wysłać swój tekst na „Komediopisanie” i tak to się zaczęło – mówi autor sztuki Krzysztof Kędziora. Uważam, że tak jak mamy coraz lepsze rodzime kryminały, tak możemy mieć ciekawe, polskie komedie, opowiadające o nas samych, naszych wadach, problemach, charakterach. Intryga w "Wykapanym zięciu" polega na pewnym zbiegu okoliczności. Jednak dla mnie ważniejsze jest to, co dzieje się poza tym głównym tematem, a więc przede wszystkim relacje, które zachodzą między ludźmi i język, którym się posługują – zaznacza Kędziora.

„Wykapany zięć” pokazuje perypetie współczesnej polskiej rodziny i międzypokoleniowe zgrzyty. Pokazuje, jak silna jest nasza potrzeba znalezienia prawdziwej miłości i bliskości. Bohaterowie „Wykapanego zięcia” to popularne komediowe typy: dziewczyna szukająca męża, przeszły pan młody, rodzice, babcia, stróż… Pokazujemy świat współczesnego polskiego blokowiska, ale wykorzystujemy do tego konwencję komiksowego skrótu – mówi reżyser Paweł Szkotak. Jego zdaniem teatr komediowy jest bardzo ważny, ponieważ - obok teatru dla dzieci - jest często „teatrem pierwszego kontaktu”. W związku z tym jego jakość i oryginalność mogą zachęcić albo zniechęcić do teatru.

– Polskie komedie najlepszy czas mają przed sobą. Ten gatunek nie kojarzy się z polską płaczącą wierzbą. Nie jest mocno osadzony w polskiej kulturze, tradycji… Jesteśmy smutnym narodem, zapatrzonym w przeszłość. W tym kontekście „Komediopisanie” i cały projekt Ewy Pilawskiej są bardzo ważne, bo stwarzają okazję do realizacji nowych tekstów na scenie. To najważniejsza nagroda w konkursie. Wystawienie tekstu na scenie jest ważniejsze niż uznanie jurorów czy nagroda finansowa. Bo tylko kontakt z twórcami, ze sceną, a następnie z widzami, potrafi pokazać wszystkie walory i słabości tekstu – podkreśla Szkotak.

„Wykapany zięć”
Autor: Krzysztof Kędziora
Reżyseria: Paweł Szkotak
Scenografia i animacja: Damian Styrna
Kostiumy: Bożena Ślaga-Śmierzyńska
Muzyka: Łukasz Matuszyk
Multimedia/animacje: Eliasz Styrna
Występują: Karolina Krawczyńska, Ewa Sonnenburg, Barbara Szcześniak, Beata Ziejka, Jakub Kotyński, Piotr Lauks, Artur Majewski i Jan Wojciech Poradowski
Realizacja telewizyjna: Józef Kowalewski

Spektakl będzie można obejrzeć na antenie TVP 1 oraz w Internecie – w poniedziałek 1 czerwca 2020 o 21:00.

mat.nadesłany/pi 
Teatr Powszechny

Kategoria

Teatr

Adres

ul. Legionów 21

Kontakt

tel. 42-633-25-39