ZŁOTE MASKI ROZDANE | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 1 =

ZŁOTE MASKI ROZDANE

Karamazow i Antygona to najlepsze spektakle zakończonego właśnie sezonu zdaniem łódzkich recenzentów. Złote Maski przyznali oni już po raz 22. W kapitule nagrody jest też dwoje autorów związanych z Kalejdoskopem - Małgorzata Karbowiak i Piotr Grobliński.

Ponadto Dariusz Pawłowski i Łukasz Kaczyński z Dziennika Łódzkiego, Renata Sas z Expresu Ilustrowanego i Igor Rakowski-Kłos z Gazety Wyborczej. W tym roku dziennikarze wybrali 14 laureatów, reprezentujących wszystkie łódzkie teatry (z wyjątkiem remontowanego Arlekina). 

Złotą Maską za najlepszy spektakl wyróżniono dwa przedstawienia: Karamazowa w reż. Jacka Orłowskiego (Teatr im. Stefana Jaracza) i Antygonę w reż. Marcina Libera (Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka). 
Złota Maska za najlepszą reżyserię przypadła Agacie Dudzie-Gracz za spektakl Złesny, zrealizowany jako przedstawienie dyplomowe studentów Wydziału Aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej (Teatr Studyjny).
Dwóch aktorów grających w Teatrze Jaracza otrzymało Złote Maski za najlepszą rolę męską w sezonie 2012/2013: Marek Nędza za rolę Iwana w przedstawieniu Jacka Orłowskiego Karamazow i Wojciech Brzeziński występujący gościnnie w Kaliguli Anny Augustynowicz (zdjęcie).
Złotą Maskę za najlepszą wokalno-dramatyczną rolę żeńską wręczono Joannie Woś za rolę Anny Boleny w spektaklu "Anna Bolena" i Violetty Valéry w spektaklu "Traviata" (Teatr Wielki). 
Złota Maska za najlepszy debiut aktorski przypadła Agnieszce Skrzypczak za rolę w spektaklu Marzenie Nataszy Nikołaja Kolady (Teatr im. Stefana Jaracza). 
Złotą Maskę za najlepszą scenografię otrzymał Wojciech Puś, współtwórca spektaklu Podróż zimowa w Teatrze Powszechnym. Złotą Maskę za najlepszą muzykę w sezonie 2012/2013 przyznano Zbigniewowi Krzywańskiemu, kompozytorowi utworów do musicalu Zorro (Teatr Muzyczny). 
Złotą Maską za najlepszy spektakl w teatrach lalkowych wyróżniono przedstawienie Balladyny i romanse w reż. Konrada Dworakowskiego (Teatr Pinokio). 
Złota Maska w kategorii Off Teatr została przyznana Marianowi Glinkowskiemu za nieoceniony wkład w rozwój teatru alternatywnego i zasługi w upowszechnianiu kultury teatralnej

Ponadto podczas uroczystości 23 czerwca w Teatrze Wielkim wręczono trzy Nadzwyczajne Złote Maski. Pierwszą otrzymał Teatr Muzyczny w Łodzi za spektakl Łajza - według jurorów udany przykład poszukiwań i przełamywania standardowego myślenia o teatrze muzycznym. Drugą wyróżniono Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi za przywrócenie teatrowi łódzkich tematów w spektaklach "Hotel Savoy" i "Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnata. Trzecią odebrał Waldemar Sutryk za znaczące podniesienie poziomu artystycznego Chóru Teatru Wielkiego w Łodzi i utworzenie Chóru Dziecięcego Teatru Wielkiego w Łodzi.