Akademickie Centrum Designu z planami | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =

Akademickie Centrum Designu z planami

Akademickie Centrum Designu, fot. materiały prasowe

Warsztaty twórcze z obszaru designu, aktywizacja mieszkańców Księżego Młyna, działalność naukowa, badawcza i edukacyjna z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu oraz wydarzenia dla dzieci, rodzin i seniorów – Akademickie Centrum Designu intensyfikuje działalność kulturalną i edukacyjną na Księżym Młynie.
Właśnie zakończył się wieloletni projekt infrastrukturalny związany z przywróceniem świetności zabytkowego budynku po pierwszej w Łodzi szkole fabrycznej na Księżym Młynie. Obecnie ma tu siedzibę Akademickie Centrum Designu. Dekadę temu ten teren miasto przekazało łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

- Prowadzimy tu działalność edukacyjną, promujemy polski design wspólnie z akademiami sztuk pięknych z całej Polski. Zależy nam na tym, by włączyć do działań edukacyjnych również osoby z innych środowisk, dzieci, rodziny, też Uniwersytet III wieku - by Akademickie Centrum Designu stało się miejscem ważnym na mapie kulturalnej Łodzi i nie tylko  –  mówi rektor ASP w Łodzi Przemysław Wachowski.

Wizję tę ma zrealizować nowo wybrana dyrektorka Akademickiego Centrum Designu, Agnieszka Wojciechowska-Sej, która pełni funkcję od marca 2023 roku. - Będziemy podejmować spotkania z osobami, które już na Księżym Młynie działają, realizować warsztaty i wydarzenia dla szkół, spotkania z mieszkańcami Księżego Młyna i całej Łodzi, a także będziemy współpracować ponadlokalnie. Wszystko po co, by wszech obecny design, z którym do czynienia dziś ma każdy, niezależnie od wieku czy statusu społecznego, stał się tematem nie tylko dyskusji - opowiada o swoich pomysłach.

- Oprócz przestrzeni wystawienniczej znajdują się tu też pracownie warsztatowe. Mamy na przykład jedyną w Łodzi drukarkę 3D umożliwiającą wydruki w rozmiarze sylwetki człowieka – dodaje dziekan Wydziału Sztuk Projektowych łódzkiej ASP Olga Podfilipska-Krysińska.

Jak dotąd, Akademickie Centrum Designu zaprezentowało szereg wystaw, którego przyciągnęły artystów, projektantów, przedstawicieli biznesu, mieszkańców, a także środowisko akademickie. W minionym roku podjęto współpracę między innymi z Łódź Design Festiwal, Fotofestiwalem oraz Design 32 – konkursem najlepszych dyplomów wydziałów wzornictwa. Działalność Akademickiego Centrum Designu realizowana jest przy współpracy konsorcjum ośmiu wyższych uczelni artystycznych w Polsce: Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Akademii Sztuki w Szczecinie, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

14.03.2023, materiały prasowe
Akademickie Centrum Designu

Kategoria

Wiadomości

Adres

ul. Księży Młyn 13/15

Kontakt

90-337 Łódź