Biblioteka dla każdego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 5 =

Biblioteka dla każdego

W lipcu Biblioteka Miejska w Łodzi uruchamia ofertę dla obcokrajowców mieszkających na terenie miasta. „Biblioteka dla każdego” to projekt finansowany z funduszy norweskich. Migranci z Białorusi będą się uczyli języka polskiego i korzystali z porad specjalistów.
– Rozpoczynamy prowadzenie zajęć języka polskiego dla migrantów. Pierwsza grupa zebrała się już w Bibliotece Gdańskiej – Filii Biblioteki Miejskiej nr 32 przy ul. Gdańskiej 8. Są to migranci z Białorusi i lada dzień rozpoczną naukę – mówi Joanna Strzelec, kierownik Działu Promocji Biblioteki Miejskiej w Łodzi. – Zajęcia będą miały różnorodny charakter, a lektorzy zapewnią uczestnikom wszelkie niezbędne materiały.

Migranci będą mogli również skorzystać z porad specjalisty, świadczonych w zakresie prawnym, jak i w kwestiach nieformalnych. Doradzi on m.in. w kwestiach dostępu do edukacji i pomocy medycznej. Specjalista podpowie jak zapisać dziecko do przedszkola, wynająć mieszkanie, złożyć dokumenty na prawo jazdy, czy spędzić czas wolny w mieście. Celem porad jest wsparcie cudzoziemców w ułożeniu sobie życia w Łodzi we wszelkich jego aspektach. Porady będą świadczone bezpośrednio w punkcie, w formie on-line oraz drogą mailową.

W ramach projektu Biblioteka zaplanowała także tematyczne spacery rodzinne z obcojęzycznymi przewodnikami. Ich celem jest pokazanie migrantom Łodzi od innej m.in. bajkowej, wielokulturowej czy filmowej strony. Spacery będą dobrym pretekstem do spotkania się migrantów w czasie wolnym, nawiązania nowych znajomości i będą stanowiły aktywną formę relaksu. Zarówno lekcje, jak i porady są bezpłatne i będą realizowane w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Szczegóły dotyczące terminów będą publikowane na stronie BMwŁ.

Projekt „Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen – różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie” realizowany jest w ramach Działania 2 Programu Kultura finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Materiały prasowe

Kategoria

Wiadomości