Designerskie komendy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 2 =

Designerskie komendy

Projekt łódzkiego biura architektonicznego RWSL (Rydzyński / Wasiak / Stańczak / Lebelt) zwyciężył w konkursie na opracowanie jednolitego wyglądu policyjnych komend i komisariatów w całym kraju.
Projekt łódzkiego biura architektonicznego RWSL (Rydzyński / Wasiak / Stańczak / Lebelt) zwyciężył w konkursie na opracowanie jednolitego wyglądu policyjnych komend i komisariatów, zorganizowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.
Opracowany przez łodzian projekt będzie wzorem, według którego zostaną przeprowadzane zadania inwestycyjno-remontowe policji w całym kraju. Otwartość, bezpieczeństwo i przyjazne otoczenie – to trzy główne założenia, jakimi przy tworzeniu projektu kierowali się architekci z RWSL. – Przez otwartość rozumiemy transparentność budynku. Wchodząc do niego, znajdziemy się w miejscu, które bardziej przypomina hotelowe lobby niż znane nam dzisiaj budynki komendy. Mieszkaniec nie musi czekać na niewygodnym krześle czy ławce, dajemy mu do wyboru przestronną, doświetloną przestrzeń wejściową lub zapraszamy do parkowego atrium – mówi Maciej Rydzyński, członek zarządu RWSL.
Motyw otwartości przejawia się również w możliwościach wglądu w przestrzeń biurową, gdzie pracują funkcjonariusze. To niejedyne nowatorskie rozwiązanie. – Poczucie bezpieczeństwa przychodzących do komendy chcieliśmy podkreślić przez zestawienie dwóch brył budynku: strefy białej, analogii dobra, i czarnej, analogii zła – dodaje Rydzyński. Strefa biała dedykowana jest mieszkańcom, strefa czarna przeznaczona jest dla tych, którzy weszli w konflikt z prawem. Przyjazność otoczenia dotyczy zarówno osób odwiedzających komendę, jak i pracujących tam funkcjonariuszy. Dla jednych i dla drugich wnętrza spełniają inną funkcję, ale są odpowiedzią na potrzeby każdej z tych grup.
Policja realizuje zaplanowany na lata 2013-2015 program standaryzacji "Moja Komenda", w ramach którego remontowane będą istniejące komendy i komisariaty oraz wybudowane zostaną nowe obiekty policyjne. Program zakłada wizerunkowe i funkcjonalne ujednolicenie obiektów. Budżet projektu wynosi około miliarda złotych.