Inwestycje w kulturze | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =

Inwestycje w kulturze

Pałac Poznańskiego, fot. materiały prasowe

Miasto zapowiada 2020 rok w łódzkiej kulturze: koniec remontu pałaców Poznańskiego i Scheiblera, odnowiona Biała Fabryka i skansen architektury, nowa siedziba Zespołu Tańca Ludowego "Harnam" i odnowione przestrzenie w domach kultury.
W 2019 miasto zakończyło remonty i rozbudowę dwóch filii Biblioteki Miejskiej: przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 oraz przy ul. Boya-Żeleńskiego 15.
Przestrzeń modernizowanych bibliotek zmieniła się diametralnie i pokazuje nowe myślenie o bibliotekach w mieście. Biblioteki to miejsca przyjazne i otwarte na mieszkańców. To już nie tylko wypożyczalnie książek, to przestrzenie animacyjne i edukacyjne, ale również miejsca sąsiedzkich spotkań.

W ramach projektu wprowadzono Łódzką Kartę Biblioteczną: 5 mln zł przeznaczono na zintegrowanie wszystkich 79 filii miejskich bibliotek oraz utworzenie Łódzkiej Karty Bibliotecznej. Książkę można wypożyczyć za pomocą jednej karty na terenie całego miasta i oddać ją w dowolnej filii. - Rozbudowę sieci bibliotek będziemy kontynuować w 2020 roku. W zrewitalizowanej kamienicy przy ulicy Gdańskiej 8 powstanie przestrzeń na bibliotekę, która zacznie funkcjonowanie na wiosnę tego roku.  Również budynek przy ul. Zachodniej 76 zostanie przystosowany dla potrzeb przestrzeni bibliotecznej – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

- Rok 2020 to koniec remontu Pałacu Izraela Poznańskiego i Pałacu Scheiblera czy odnowiony kompleks Białej Fabryki oraz nowe przestrzenie w domach kultury – dodaje Jacek Grudzień, dyrektor Wydziału Kultury UMŁ. 
W 2020 roku miasto zakończy też projekt pn. "Nowa kultura. Zwiększenie atrakcyjności i dostępności łódzkich domów kultury”. Generalny remont dotyczy zabytkowych willi Poleskiego Ośrodka Sztuki przy ul. Krzemienieckiej i Ośrodka Kultury Górna przy ul. Siedleckiej oraz widzewski Dom Kultury "502” przy ul. Sacharowa. - W połowie roku zaprosimy do odnowionych przestrzeni Muzeum Miasta Łodzi. Obecnie kończymy prace budowlane w piwnicy oraz w pomieszczeniu przewidzianym pod salę multimedialną oraz bibliotekę.
Prowadzony jest remont pomieszczeń magazynowych pod salą wystaw czasowych oraz wymiana stolarki drzwiowej w remontowanych pomieszczeniach. Wykonywane jest nowe wejście od strony ulicy Ogrodowej oraz wejście od strony północnej – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

W lutym tego roku miasto ogłosi przetarg na wykonawcę inwestycji w Siedzibie Zespołu Tańca Ludowego "Harnam”. Zespół Tańca Ludowego im. Jadwigi Hryniewieckiej "Harnam" jest najstarszym istniejącym polskim zespołem folklorystycznym. Powstał w roku 1947 przy Zakładach Przemysłu Bawełnianego nr 8 im. Szymona Harnama (dawniej Biedermanna) przy ul. Kilińskiego 2. Obecna siedziba zespołu mieści się w Białej Fabryce, przy ulicy Piotrkowskiej 282A.

W tym roku zakończy się blisko 15 mln inwestycja w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Po modernizacji budynków Białej Fabryki wraz z odnowionym Skansenem Architektury Drewnianej będzie można oglądać nową wystawę stałą poświęconą rozwojowi technologii włókienniczej. Punktem wyjścia staną się podstawowe surowce wykorzystywane w przemyśle włókienniczym w Łodzi – bawełna i wełna, a całość dopełni eksperymentatorium umożliwiające zwiedzającym praktyczne zapoznanie się z właściwościami tych materiałów.
W tym roku zakończony zostanie również remont Pałacu Scheiblera czyli siedziba Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Zakres prac remontowych obejmie głównie zabytkowy budynek muzeum. Zostanie zbudowana nowa klatka schodowa z windą, wzmocnione stropy oraz zaizolowane fundamenty czy wymienione instalacje. Obiekt stanie się przyjazny osobom z niepełnosprawnościami. Część strychu, gdzie do tej pory mieścił się magazyn, zostanie zaadoptowana na przestrzeń wystawienniczą, gdzie prezentowane będą ekspozycje czasowe. Natomiast parter będzie miejscem, w którym stanie fotoplastikon. Zakupiony zostanie nowoczesny sprzęt do nagłośnienia i projekcji filmowych.

W 2020 roku Miasto planuje przeznaczyć blisko 50 mln na inwestycje w sektorze kultury.

Kategoria

Wiadomości
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.