Jak działały totalitaryzmy | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =

Jak działały totalitaryzmy

Centrum Dialogu, fot. materiały prasowe

Dzisiaj - 8 kwietnia - jest Jom ha-Szoa, czyli Dzień Pamięci o Zagładzie oraz Międzynarodowy Dzień Romów. Wczoraj był Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa w Rwandzie. To dobry moment, żeby przypomnieć ważny projekt edukacyjny Centrum Dialogu im. Marka Edelmana poświęcony Piramidzie nienawiści Gordona Allporta.
Edukatorzy CD przygotowali pięć krótkich filmów o kolejnych stopniach piramidy, można dowiedzieć się z nich krok po kroku, jak powstawały i działały wielkie XX-wieczne totalitaryzmy: nazizm, faszyzm i komunizm. Jak powstawało ludobójstwo. W filmach poruszane są m.in. tematy Zagłady Żydów, ludobójstwa w Rwandzie, niewolnictwa w USA, konfliktu bałkańskiego i wiele innych, także współczesnych.

Filmy zrealizowane są przez Michała Adamiaka i Adama Sitarka oraz duet HaWa (Grzegorz Habryn, Aneta Wawrzoła).

Centrum Dialogu jest przygotowane do przeprowadzenia zajęć online, udostępnia też chętnym nauczycielom filmy oraz scenariusz lekcji. Zapisy na lekcje: edukacja@centrumdialogu.com

FILMY  


Gordon Allport był amerykańskim uczonym związanym z Uniwersytetem Harvarda. W swoich badaniach zauważył, że popełniane na świecie zbrodnie, np. Zagłada Żydów w czasie drugiej wojny światowej, poprzedzone były mową nienawiści, wykluczeniem i dyskryminacją wobec jakieś grupy lub warstwy społecznej Zależność tę zilustrował jako „piramidę nienawiści”. Ma ona 5 stopni:

1) MOWA NIENAWIŚCI rozumiana m.in. jako rozpowszechnianie negatywnych stereotypów połączone z wrogim, krzywdzącym językiem;
2) UNIKANIE, czyli odczłowieczanie i izolacja jednostek i grup społecznych;
3) DYSKRYMINACJA, czyli nierówne traktowanie przez osoby, ale także i instytucje państwowe;
4) AKTY PRZEMOCY FIZYCZNEJ przeciwko ludziom i ich własności
5) EKSTERMINACJA całych grup narodowych, wyznaniowych lub posiadających odmienny światopogląd.
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

Kategoria

Wiadomości

Adres

ul. Wojska Polskiego 83

Kontakt

91-755 Łódź
tel. 506 155 911