Kultura à la carte | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =

Kultura à la carte

Senior to ma klawe życie. Ma kartę seniora i dzięki niej może taniej, a zatem i więcej korzystać z rozmaitych aktywności. Również z dóbr kultury, choć w tym przypadku dostęp do zniżek jest bardziej ograniczony.
Najwięcej zniżek oferowanych jest na usługi medyczne i paramedyczne. To uzasadnione, ale seniorzy przecież nie tylko chorują. Ba, postęp medycyny sprawia, że – zdrowi – chcą dłużej korzystać z życia, także kulturalnego.

Start w odpowiedni wiek określa Ustawa z dnia 11 września 2015 r. Seniora definiuje ona jako „osobę, która ukończyła 60. rok życia”. I od tego momentu można uzyskać kartę seniora, zapewniającą szereg ułatwień i ulg. Wojewódzką Kartę Seniora wydaje Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi przy ul. Snycerskiej. Po miesięcznym oczekiwaniu można mieć bezpłatną kartę w dłoni i ukulturalniać się za małe pieniądze.

W Łodzi bilety na spektakle z senioralną zniżką oferują Teatr Wielki i Teatr im. Jaracza. Również Łódzki Dom Kultury proponuje zniżki dla seniorów na swoje wydarzenia, a Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zwalnia ich z jednorazowej opłaty za kartę biblioteczną kosztującą 10 złotych. Także Uniwersytet Łódzki ma tańszą ofertę czytelniczą dla seniorów. Mogą oni kupić książki będące w ofercie Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego z 25-procentowym rabatem.

Z kartą można za złotówkę zwiedzać wszystkie oddziały Muzeum Sztuki oraz Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne czy jego oddział – skansen w Kwiatkówku. Można także wyskoczyć do kina Charlie w Łodzi oraz kina Ratusz w Zduńskiej Woli na seanse z biletami w obniżonej cenie. Na seniorów w skierniewickim Centrum Kultury i Sztuki czekają tańsze wejściówki na wybrane warsztaty artystyczne, 50 procent i 20 procent zniżki na bilety na seanse w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Eroika” oraz na zakup produktów rękodzielniczych z Pracowni Ceramicznej „Sztukateria”. A gdyby senior miał kaprys zareklamować się w skierniewickim Radiu RSC, dostanie 50 procent rabatu. W łęczyckim kinie „Górnik” bilety dla seniorów kosztują w zależności od dnia seansu od 15 zł w tygodniu do 23 zł w weekendy. Dzień tygodnia determinuje cenę dla seniorów również w pabianickim kinie „Tom”i. Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim wabi ich biletami w specjalnej cenie do Skansenu Rzeki Pilicy i Podziemnej Trasy Turystycznej „Groty Nagórzyckie”.

Miasto Łódź nie ma odrębnej karty dla seniorów. Jest za to Karta Łodzianina. Po zapłaceniu 1 zł uaktywniany jest „Pakiet mieszkańca”, oferujący szereg ulg na różne usługi i zakupy oraz na udział w wydarzeniach organizowanych przez miejskie lub wspierane przez miasto instytucje kultury. Taniej można kupić bilety do Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Teatru Nowego, Muzeum Światła, Centralnego Muzeum Włókiennictwa, Centrum Nauki i Techniki EC1, Teatru Powszechnego, Teatru Małego w Manufakturze, Teatru Kamila Maćkowiaka, kina Kinematograf i Muzeum Kinematografii. Mniej zapłacimy za książki w księgarni Ossolineum. Do „pakietu mieszkańca” dodawany jest bezpłatny „pakiet seniora”, uprawniający do korzystania z dodatkowych zniżek, niedostępnych w „pakiecie mieszkańca”.

Seniorzy z Łódzkiego mogą korzystać z ulg także w innych rejonach kraju, ale do tego potrzebna jest Ogólnopolska Karta Seniora. Emitujące ją stowarzyszenie „Manko” każe za nią zapłacić 35 zł na rok lub 50 zł na dwa lata. „Manko” chwali się na swojej stronie www, że z rozmaitych ulg można korzystać w trzech tysiącach punktów handlowych i usługowych w ponad 200 miejscowościach. Kulturalna oferta obejmująca kina, muzea i ośrodki sztuki to z kolei raptem 115 placówek w całym kraju, czyli tyle, co kot napłakał. To niespełna 4 procent wszystkich polskich instytucji kultury.

Bogumił Makowski

Kategoria

Wiadomości