Łódź Young Fashion - wolność i harmonia | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 6 =

Łódź Young Fashion - wolność i harmonia

Zwycięska kolekcja Chen Zhi - International Contest - Łódź Young Fashion Award 2017

Poza pokazami mody w ramach czterech gali w Akademii Sztuk Pięknych i jednej w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej, w programie są także wystawy w ASP i innych miejscach oraz warsztaty (na niektóre nie ma już miejsc, na inne można się jeszcze zapisywać - udział jest bezpłatny). Rusza druga edycja Łódź Young Fashion. W konkursie na facebookowym profilu ŁYF można będzie wygrać wejściówki na pokazy.
Łódź Young Fashion to współtworzone przez miasto Łódź oraz Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi wydarzenie promujące młodych, obiecujących kreatorów mody z całego świata. Sukces pierwszej edycji imprezy zadecydował o podpisaniu przez organizatorów umowy na jej kolejną realizację. Miasto przeznaczyło na ten cel 821 000 zł.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 16-20 X. W ramach bogatego programu imprezy w ASP oraz w innych miejscach w Łodzi zostaną zaprezentowane różnorodne oblicza mody i sztuki. Pięć dni konkursów, warsztatów i wystaw otworzy debiutantom drogę do realizacji marzeń.
Najważniejszym wydarzeniem, wieńczącym imprezę 20 X, będzie konkurs International Contest – Łódź Young Fashion Award 2018, adresowany do projektantów urodzonych po 1988 roku. Hasło przewodnie to „Freedom (Wolność)”. Laureat otrzyma ufundowaną przez miasto Łódź nagrodę w wysokości 30 000 euro oraz statuetkę Manequine 2018. Do jury zaproszono wybitne osobistości ze świata mody.

Impreza obejmuje także trzy odbywające się już wcześniej w Łodzi wydarzenia: Galę Dyplomową łódzkiej ASP (17 X), Bra Day, czyli Breast Reconstruction Awareness Day (19 X), oraz Ogólnopolski Konkurs „Złota Nitka” (18 X), którego laureat otrzyma nagrodę w wysokości 30 000 zł i będzie mógł zaprezentować swoją kolekcję podczas konkursu międzynarodowego. Motyw przewodni „Złotej Nitki” to w tym roku „Harmonia”.
Po raz pierwszy w program (16 X) włączona została gala Politechnika Fashion Show, promująca promocję najlepszych absolwentów Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej, studiujących kierunek wzornictwo.
Główne wydarzenia odbędą się w Centrum Promocji Mody ASP.


Tak do udziału w Łódź Young Fashion zachęca Jolanta Rudzka Habisiak, rektor ASP w Łodzi:

Łódź przez niemal 200 lat była ważnym europejskim centrum włókiennictwa. Na bazie tych tradycji rozwinęła się bogata działalność artystyczna i dydaktyczna, w szczególności na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Kształcenie projektantów ubioru stało się domeną Akademii, a działająca od 1972 roku Katedra Ubioru jest kolebką najlepszych polskich projektantów. Współtworząc Łódź Young Fashion wraz z Łódzkim Centrum Wydarzeń, chcieliśmy przede wszystkim nadać nową wartość określeniu „Łódź stolicą mody”.

Odbywające się w ramach wydarzenia konkursy traktujemy jako trampolinę do kariery dla młodych projektantów, co pokazała zresztą pierwsza edycja Łódź Young Fashion. To wielki sukces młodych artystów. Zresztą nie tylko zwycięzców. Samo znalezienie się w gronie finalistów jest dla tych młodych ludzi ogromnym wyróżnieniem i sprawia, że świat mody zwraca na nich uwagę. Chcemy, by wydarzenie Łódź Young Fashion było czymś więcej niż festiwalem. Pragniemy zaangażować w projekt biznes modowy, zaprosić przedstawicieli producentów odzieży na nasze gale, pokazać, jakim potencjałem dysponujemy, jakich świetnych mamy projektantów.

W tegoroczną edycję włączyło się wiele łódzkich instytucji nauki i kultury, w tym m.in. teatry – Powszechny i Muzyczny. Największą nowością będzie jednak z pewnością Gala Politechnika Fashion Show, prezentująca kolekcje najlepszych absolwentów Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej, studiujących kierunek wzornictwo.

Z całego serca polecam uwadze Łódź Young Fashion 2018, pięć dni z modą młodych, ambitnych kreatorów. Gwarantuję niezapomniane przeżycia wizualne i audiowizualne, spotkania z ciekawymi osobistościami świata mody krajowej i zagranicznej.


Poniżej wybrane elementy programu. Szczegółowy wykaz na stronie lodzyoungfashion.com.

Gale:
16 X – Politechnika Fashion Show
17 X – Gala Dyplomowa Katedry Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
18 X – Gala Finałowa Ogólnopolskiego Konkursu „Złota Nitka” 2018
19 X – Gala BRA Day
20 X – Gala Finałowa II Międzynarodowego Konkursu „Łódź Young Fashion Award”

Wystawy:
Wystawa rysunku żurnalowego sześciorga autorów (w Centrum Promocji Mody ASP)
Wystawa dyplomantów Katedry Biżuterii (w lobby Andel’s Hotelu)
REVISSION – dokumentująca ponad 50-letnią tradycję projektowania obuwia i galanterii skórzanej w ASP w Łodzi (w Centrum Promocji Mody ASP)
ATELIER – z Pracowni Kształtowania Formy Ubioru (w Galerii ASP, ul. Piotrkowska 68)
Amber BOHO – z Pracowni Biżuterii ASP w Łodzi (w Hotelu Tobaco, ul. Kopernika 64)
Si elle lit, elle lit El – okładki archiwalnych numerów magazynu „Elle” (w bibliotece ASP)

Warsztaty:
M.in.: Monika Szałek – „Detal, modelka, stylizacja. Na co zwrócić uwagę w fotografii modowej”, Sylwia Romecka – warsztaty kreacji ubioru, Marlena Woolford – „Trendy w modzie”, Marcin Świderek – „Public relations w branży mody”, Megan-Ruth St Clair Morgan – „How to draw fashion: learn how to capture fashion through illustration”, Bogusia Jarzębowska – „Google Internetowy Niezbędnik Przedsiębiorcy”, Mateusz Suda – „Let’s WEAR PAINTINGS!”, Ula Wiszowata – „Czym jest sukces w branży mody: w korporacji i w swojej marce”.

Jury Łódź Young Fashion Award 2018:
1.   Jolanta Rudzka Habisiak
2.   Hanna Zdanowska
3.   Dawid Tomaszewski
4.   Ilona Majer
5.   Rafał Michalak
6.   Joanna Strzelecka
7.   Katarzyna Sokołowska
8.   Tomasz Ossoliński
9.   Marta Drożdż
10.  Branko Popovic 
11.  Leslie Holden Bahoms
12. Alberto Caselli

Jury Złotej Nitki 2018:
1.   Krzysztof Piątkowski
2.   Małgorzata Czudak
3.   Ewa Kowalewska-Kondrat (Harel)
4.   Mariusz Przybylski
5.   Lidia Kalita
7.   Mariusz Brzozowski
8.  Marcin Paprocki
9.  Marcin Świderek
10.  Agata Piasecka
11. Agata Wojtkiewicz


W załączniku poniżej prezentacja tegorocznej edycji.

Do pobrania

ŁYF 2018 (Pobrań: 97)

Podobne artykuły