Miasto gra wieś | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 6 =

Miasto gra wieś

Za nami nami kolejna edycja on/off kultura pn. „Miasto gra wieś_2.0”, która odbyła się 20 września w Łódzkim Domu Kultury. Tym razem spotkanie było poświęcone muzyce tradycyjnej z Opoczyńskiego. Wystąpiła znana nie tylko w Łodzi kapela Odpoczno.
Powstały w 2014 roku skład tworzą artyści wywodzący się z różnych muzycznych światów. Wspólnym mianownikiem dla grającej na basach i śpiewającej Joanny Gancarczyk, skrzypka Marcina Lorenca, gitarzysty Marka Kądzieli i perkusisty Piotra Gwadery okazała się tradycyjna muzyka z okolic Opoczna.

Dziewiąta odsłona on/off z pewnością da możliwość zapoznania się z ich, dobrze przyjętą, debiutancką płytą. Opublikowany kilka miesięcy temu materiał, w opinii wielu osób „(…) głęboko sięga do źródeł, ale słychać w niej także dźwięki współczesnego świata. Zadziorne obery zostały poddane solidnej obróbce, a źródła inspiracji, które pojawiają się w muzyce daleko wykraczają poza ludowy folklor. Tradycja jest tu rdzeniem, w który zgrabnie dodano improwizacje gitary czy rytmy wybijane przez perkusję, wplecione w trójkowy puls, charakterystyczny dla polskiej muzyki ludowej. Pomysły aranżacyjne muzyków wskazują na czerpanie też z najlepszych wzorów rodem z muzyki alternatywnej, punk rocka czy nawet hip-hopu. W żadnej mierze nie może być w tym przypadku mowy o skansenie – słuchając tej płyty mamy okazję obcować z żywą muzyczną historią. Album Odpoczno jest dowodem na to, że z tradycyjnych korzeni wciąż kiełkują nowe, świeże pędy” – cytując za portalem Folk24.pl.

…po tak obiecującym opisie nie pozostaje nam nic więcej, jak zaproszenie wszystkich chętnych na współcześnie brzmiącą, tradycyjną muzykę, czerpiącą inspiracje z opoczyńskiego, która będzie rozbrzmiewała w Łódzkim Domu Kultury w ostatnich dniach lata.

Spotkanie odbędzie się w sali 221 ŁDK. 
Łódzki Dom Kultury

Kategoria

Wiadomości

Adres

ul. Traugutta 18