"Myślę i czuję" - nowy projekt ASP | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 8 =

"Myślę i czuję" - nowy projekt ASP

W dniach 13-14 V w łódzkiej ASP odbędzie się pierwsza edycja wydarzenia „Myślę i czuję”. Na jego program złoży się konferencja naukowa „Sztuczna inteligencja – twórca czy tworzywo?” i towarzyszące jej wystawy. Całość otworzy przestrzeń do debaty o roli i miejscu sztucznej inteligencji w sztuce. Gościem specjalnym będzie pisarz i futurolog Jacek Dukaj.
W obliczu najnowszych zmian technologicznych granice pomiędzy sztuką tworzoną ręką człowieka a generowaną dzięki sztucznej inteligencji zaczynają się zacierać. Dziś nie chodzi już o rozgraniczenie tych dwóch sfer, lecz zrozumienie, jak mogą one wzajemnie współgrać i przynosić innowacyjne rezultaty. Wydarzenie „Myślę i czuję 2024” organizowane przez Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi będzie okazją do rozmowy na ten temat.

Zaproszeni do udziału w konferencji goście – eksperci różnych dziedzin: artyści, filozofowie, specjaliści z zakresu technologii informatycznych, a także teoretycy i historycy sztuki, spotkają się, aby podjąć dyskusję o związkach pomiędzy malarstwem a sztuczną inteligencją. Rozmowy skoncentrują wokół tematu jej wpływu na kulturę i społeczeństwo oraz postawią pytania o istotę człowieczeństwa i kreatywności w dobie AI.

Konferencja poruszy m.in. zagadnienia artystyczne, prawne czy etyczne. Prelegenci podejmą także próbę przewidzenia wpływu sztucznej inteligencji na przyszłość sztuki.

- Zadajemy sobie pytanie, w jakim stopniu AI pełni rolę narzędzia dla artysty, a w jakim zdaje się je już zastępować. Konferencja i towarzyszące jej wystawy posłużą jako platforma do zbadania tych zagadnień – mówi przewodniczący komitetu organizacyjnego, dr hab. Tomasz Musiał, prof. uczelni.

Wydarzeniu towarzyszy bogaty program ekspozycji, który zapowiada spotkania z dziełami najwyższej próby. Do udziału w wystawie „Myślę i czuję”, która otworzy się 13 maja w Miejskiej Galerii Sztuki, zaproszono kilkudziesięcioro artystów z całej Polski. Będzie można obejrzeć prace przedstawicieli różnych pokoleń o ugruntowanym dorobku artystycznym.

Wśród prezentowanych twórców znaleźli się m.in. Dominik Lejman, Józef Robakowski czy Magdalena Moskwa, jedna z najbardziej cenionych współczesnych polskich malarek. Ekspozycja zachęca do zastanowienia się nad rolą człowieka jako twórcy w kontekście rosnących możliwości AI w generowaniu obrazów.

- Skupimy się tu przede wszystkim na prezentacji roli artysty, jego osobowości, emocji, inteligencji czy intuicji i innowacyjności. Mamy nadzieję, że prezentowane prace przyczynią się do głębszej refleksji na temat natury człowieka i zilustrują, jak rozległy jest obszar tematyczny malarstwa oraz jakie pytania stawia przed nami dzisiejsze tworzywo malarskie – mówią kuratorzy wystawy, dr hab. Tomasz Musiał, prof. uczelni i dr Aleksandra Ignasiak dodają.

- Wystawa jest rodzajem challenge'u dla sztucznej inteligencji. Mówiąc przewrotnie, to właśnie ona jest naszym głównym widzem – dodaje Tomasz Musiał.

Dwie pozostałe wystawy również krążą wokół tej tematyki. Trwające do 13 maja w Galerii ASP przy ul. Piotrkowskiej 68 „Algorytmy malarstwa” prezentują prace artystów związanych z łódzką ASP. Ekspozycja skupiona jest na pokazaniu prac inspirowanych rozwojem nowoczesnych technologii i sztucznej inteligencji lub będących reakcją na ich gwałtowną ekspansję.

Z kolei studencka wystawa „AI&I” mówi o tym, jaką postawę wobec nowych zjawisk zajmie młode pokolenie twórców. Czy zaproponują zerojedynkową odpowiedź: lubię / nie lubię albo używam / nie używam? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że reprezentanci nowej generacji nie mają wyboru. Nie mogą udawać, że nie widzą, nie wiedzą...

„Myślę i czuję” odbywa się w tym roku po raz pierwszy, ale już dziś planowane są jego kolejne edycje. Wydarzenie najprawdopodobniej przeistoczy się w cykliczny, coroczny festiwal malarstwa. - Chcieliśmy stworzyć w uczelni wydarzenie poświęcone malarstwu, aby wzmocnić jego wizerunek, zainteresować nim publiczność, bo to temat wiecznie żywy – uniwersalny język wypowiedzi. Jestem przekonany, że «Myślę i czuję» to założenie spełnia, a osadzenie malarstwa w kontekście sztucznej inteligencji sprawiło, że zajmujemy się dziś tematem niezwykle aktualnym, choć budzącym wiele pytań i kontrowersji – podsumowuje rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, dr hab. Przemysław Wachowski.

Organizatorem wydarzenia „Myślę i czuję 2024” jest Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi.
Współorganizatorem jest Narodowe Centrum Kultury. "Kalejdoskop" objął wydarzenie patronatem.

Wydarzenie towarzyszy Międzynarodowemu Kongresowi Kultura Miasta Regeneracyjnego, który odbędzie się w EC1 w Łodzi w dniach 14–15 maja 2024. Zostało objęte patronatem honorowym przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Prezydent Miasta Łodzi Hannę Zdanowską.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.


Program konferencji

14 maja 2024, godz. 10.00-16.30
Aula Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
ul. Wojska Polskiego 121, budynek Centrum Promocji Mody

Prowadzenie konferencji: Radosław Nałęcz, Polskie Radio Program III

10.00 – 10.10 Oficjalne otwarcie konferencji
dr hab. Przemysław Wachowski – Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
dr hab. Jarosław Chrabąszcz, prof. uczelni – Dyrektor Instytutu Malarstwa i Rysunku ASP w Łodzi

10.10 – 10.20 Wstęp do konferencji
dr hab. Tomasz Musiał, prof. uczelni – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
dr Aleksandra Ignasiak - Członek Komitetu Organizacyjnego

SESJA I | Myślę i czuję

10.20 – 10.40
prof. Marian Kuczma (Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu) „Rzecz o malarstwie w kontekście własnej twórczości”

10.40 – 11.00
prof. Tadeusz Boruta (Uniwersytet Rzeszowski),„Czy istnieje algorytm twórczości?”

11.00 – 11.20 | Panel dyskusyjny | głos: AI & I

Moderator: Radosław Nałęcz, Polskie Radio Program III
Uczestnicy panelu:
Klaudia Borzęcka, studentka ASP w Łodzi
Kamil Odroń, student ASP w Łodzi

11.20 – 11.30 Przerwa

SESJA II

11.30 – 11.50
Izabela Chamczyk (malarka, performerka, video artystka) „Jprd a ty nie. O jedności psychofizycznej w dobie AI”

11.50 – 12.10
dr hab. Bartłomiej Otocki, prof. AS, Akademia Sztuki w Szczecinie

12.10 – 12.30
prof. Zbigniew Romańczuk, Dziekan Wydziału Malarstwa Akademii Sztuki w Szczecinie, „Dialog z AI – outsorcing kreatywności”

12.30 – 13.30 Przerwa
W przerwie wernisaż wystawy „AI&I” w Galerii Look (CPM, I piętro)

SESJA III | AI – twórca czy tworzywo?

13.30 – 14.00 | Panel dyskusyjny

Moderator. dr Łukasz Sadowski, prof. uczelni

prof. dr hab. inż. Adam Wojciechowski, Dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Łódzkiej
prof. Wojciech Leder, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

14.00 – 15.00 | Panel dyskusyjny

Moderator: Radosław Nałęcz, Polskie Radio Program III

Uczestnicy panelu:
Jacek Dukaj – prozaik, eseista, krytyk
dr hab. Dariusz Juruś, prof. UJ, Uniwersytet Jagielloński
mec. Maciej Domarecki, Galeria AOKZ

15.00– 15.15 Przerwa

15.15 – 15.35
prof. Ryszard W. Kluszczyński (Uniwersytet Łódzki, ASP w Łodzi), „Źródła, konteksty i perspektywy sztuki sztucznej inteligencji”

15.35 – 15.55 | Rozmowa „Rozmowa o tym, czy prawo autorskie musi mierzyć się z AI”
mec. Katarzyna Piotrowska-Mańko, Fundacja Mecenas 5.0
Jacek Nagłowski, Szkoła Filmowa w Łodzi

15.55 Rozmowa z Chatem GPT, omówienie wyników ankiety „Czy Chat GPT zrewolucjonizuje sztukę”

Zamknięcie konferencji